Çocuk şarkıları, daha doğrusu büyüklerin de eğlenebileceği çocuk şarkıları:)

0
797

Müzik ruhun gıdası diye boşuna dememişler, sahiden de öyle. Müzik çocuklara ritim duygusunu öğretiyor, bununla birlikte kelime bilgilerinin gelişmesini sağlıyor ve dansla da fiziksel hareket için fırsat yaratıyor.

Bugün bizim şarkı listemizde sizi ufak bir gezintiye çıkarıyorum. Öncelikle belirtmem gerekir ki dinlediğimiz şarkıların herhangi bir eğitim amacı yok, eğlenmek ve ağırlıklı dans etmek için müzik dinliyoruz. Listemiz daha çok annenin sevdiği, çocukların da potansiyel olarak sevebileceği şarkılardan oluşuyor:) Anne kişisi pop, klasik ve rock şarkılarını beğendiği için seçimlerimiz de bu doğrultuda.

Klasik müziğin her yaşta insan için zenginlik ve ilham kaynağı olduğunu düşünüyorum. Ama anne rahminde veya bebekler doğduktan sonra klasik müzik dinlemenin zekayı arttırıcı bir etkisi olduğuna dair herhangi bir bilimsel araştırmaya rastlamadım. O yüzden bu konuda bir zorlama veya kısıtım yok. Bazen aklıma gelirse haftasonu kahvaltıda açıyorum o zaman fonda dinliyoruz.

Maalesef Türkiye’de henüz çocuk şarkılarına cd olarak ulaşamıyoruz o yüzden Youtube’u kaynak olarak kullanıyorum. Youtube’dan indirdiğim şarkıları cdye kaydediyorum.  Siz de ”Youtube şarkı indir” diye arattığınıza ulaştığınız linkten istediğiniz şarkıları indirebilirsiniz.

Barış Manço bizim evin en sevilen solisti ve en sevilen parçaları Arkadaşım Eşşek, Ayı, Domates Biber Patlıcan, Günaydın Çocuklar, Bugün Bayram şarkıları. Cemre Ayı’ya arı diyor, Nisan’da ufakken Ayı yerine hayır derdi bu şarkıda:)

MFÖ – Vak the Rock, Peki Peki Anladık, Ali Desidero.

Haluk Bilginer Hacivat Karagöz film müzikleri bir şahane, özellikle Yörürün parçası tam bir dans şarkısı..

Gökçe – Tuttu Fırlattı Kalbimi de en sevdiklerimiz arasında..

Sertap ve Rengarenk elbette..

Nostaljik – Yasemin Kural.. Bim Bam Bom.

ve Emel Sayın‘dan Mavi Boncuk.

Tarkan‘ın şarkılarını seviyoruz, Öp Öp favorilerimizden biri… Nisan bir ara bu şarkının hızlı bölümünü söylemeye çalışıyordu.. Ben o şelale kaşlara filan diye:)

Yabancı müziklere geçersek Grease Müzikali şarkılarını pek seviyoruz. You’re the one that I want:)

ve tabi ki Zaz – Je Veux

Queenn – We will Rock You..  Bu şarkı ritim duygusunu da inanılmaz geliştiriyor bence. Alkışlar ve dize vurma yapıyor, eğleniyoruz..

İngilice çocuk şarkılarında ilk dinlediğimiz ve en favorimiz ”5 little monkey”.. Hem İngilizce saymayı öğretiyor hem de pek eğlenceli. Youtube’da ”nursery rhyme” olarak ararsanız İngilizce benzer pek çok çocuk şarkısına ulaşmanız mümkün.

Yine dans olayına dönersek; ”Mini Disco” olarak aratırsanız da özellikle doğumgünü gibi organizasyonlarda kullanmak için güzel çocuk şarkılarına ulaşabilirsiniz.

Bol müzikli, danslı, neşeli günleriniz olsun..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here