Bardabas oyun kutuları

0
2937

Hızla hayatımıza giren tabletler çocuklarımızı ele geçirmek üzere. Tabletlerden uzaylılar gibi bahsediyorum ama sahiden de öyle işte.. Çocuğunu tablet alışkanlığından vazgeçirmek için pedagog desteği alan arkadaşlarım var. Pedagogların tavsiyesi oyun, oyun ve daha çok oyun..

Bununla birlikte dünyada hızla gelişen bir “yavaş oyuncak” kavramı var. Çocukları bilgisayar, tablet ortamından uzak büyütmeyi amaçlıyor. Yavaş oyuncak olarak tabir edilen, pille çalışmayan, kendisinden hareketli ya da ışıklı olmayan, çocuğun kendinden birşeyler katıp oluşturacağı oyuncakların çocukların gelişimi açısından oldukça faydalı olduğunu düşünüyorum.

Makas tutmayı, yapıştırmayı öğrenme, parçaları birleştirip bir bütün oluşturma, çocuğun ince ve kaba motor gelişimi açısından oldukça değerli. Diğer yandan anne-baba-çocuk üçgeninde birlikte bir şeyler yapıyor/yaratıyor olma durumu oldukça faydalı.

Bardabas aktivite kutuları tam da bunu sağlamak için yaratılmış; el becerilerini geliştirmek, hayagücünü harekete geçirmek ve güzel vakit geçirmek için. Küçük ellerin kağıtlar, kumaşlar, yapıştırıcılar ve boyalarla kendi oyuncaklarını yapıyor olmaları ve arkadaşlarına hediye etmeleri kulağa çok hoş geliyor.

bardabas-aktivite-kutuları-2-e1426102347298

Bir Bardabas Aktivite Kutusu’nun içinde neler var?

  • ‘Sevgili dostum’ diye başlayan bir merhaba mektubuyla kutu sizi karşılıyor. Hem o ayki oyun temasını anlatıyor hem de oynarken çocuğunuzda geliştirebileceğiniz yönleri, sorabileceğiniz soruları anlatıyor.

bardabas-aktivite-kutuları-1-e1426102243672

  • Her kutunun içinden tema ile ilgili öykülerin yer aldığı sevimli bir Bardabas kitapçığı çıkıyor. Bu ay Cemre için ‘Orman Konseri’ kitabı, Nisan için de ‘Bir konser Günü’ kitabı çıktı.
  • Bu ay tema Müzik olduğu için küçük davul, çıngıraklı zil, mini marakas, bateri, nergisler, borozan, kuş düdük, eşleştirme oyunu aktiviteleri yer alıyordu.

bardabas-aktivite-kutuları-3

  • Ayrıca kutudan bir flüt hediyesi de çıktı, üflemeli çalgılar için ilk keşfini yaptı bizimkiler. Şu an evde koşarak flüt üfleyen iki ufaklık var..

İnce motor gelişimi ve makas kullanma gibi konuların önemini anaokuluna başlayınca öğrendim. Nisan okula 3 yaşında başlamıştı ve bir yerini keser korkusu ile ona çok fazla makas vermemiştim. Sonradan güvenli bebek makaslarını görünce biraz fazla sakındığımı anlamıştım. Şimdi aktivitelerde Cemre’nin bu güvenli bebek makaslarını denemesine izin veriyorum.(Elbette yanındayken)

Bu ay Cemre’nin favorisi ince motor ve kas gelişimini destekleyen boncukları pipete dizme aktivitesi.

bardabas-aktivite-kutuları-5-e1426102268181

Aktivite kutularının benim için en keyifli yanı içinden oyunlar için her türlü malzemenin çıkıyor olması. Oyun için mini bir açıklama dökümanı var, bunu takip ederek rahatça oynayabiliyorsunuz. Her bir malzemenin nasıl kullanılacağı detaylı bir şekilde anlatılıyor. Diğer yandan kutudan tüm ihtiyaçlar çıktığı için de oynarken ne makasa ne de yapışkan aramaya ihtiyaç olmuyor.

bardabas-aktivite-kutuları-6

Kutunun içinden pek çok aktivite çıktığı için hemen bir gece oynadık bitti şeklinde olmuyor. Bir akşam ortalama bir aktivite yapsak yaklaşık 10-12 gün oynayacak kadar dolu dolu bir kutu geliyor. Ayrıca bu ayın teması Müzik olmasına rağmen Nergisler aktivitesi ile  ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ kutuda yerini almıştı.

Nisan’ın bu ay en beğendiği aktivite ise borazan oldu. Hatta yarın okula borazanıyla birlikte gitmeyi düşünüyor:)

bardabas-oyun-kutuları

Oyunları tamamladıktan sonra müzik aletlerini kutumuza koyarak sakladık. Evde müzik dinlediğimiz saatlerde marakasımızı, zilimizi, baterimizi çıkarıyor onlarla oynamaya devam ediyoruz.

bardabas-aktivite-kutuları-4-

Bardabas ile isterseniz tek kutu aktivite satın alabiliyorsunuz ya da tercih ederseniz abonelik sistemine geçebiliyorsunuz. Her şekilde kutular kargo ile evinize teslim ediliyor. Tekli kutu seçenekleri arkadaş doğumgünü hediyesi olarak da iyi birer alternatif.

Biz bu ay Bardabas sayesinde müzik dolu bir ay geçiriyoruz, siz de aktivite kutularını incelemek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here