Sürekli eğlendirilmek ve hep bağlantıda kalmak istiyorlar

0
715
Small boy looking at laptop

Sürekli bağlantıda kalan bir yeni nesil geliyor(Connected generation). İstekleri anında karşılanan, sürekli bağlantıda olmak, bağlantıda kalmak isteyen bir jenerasyon bu.  Nasıl geliyor bu yeni nesil ve ayak seslerine biz nasıl destek oluyoruz ?

Kızlarım henüz doğmadan önce bebek çantası aradığım zamanları hatırlıyorum. Puset gibi buna da 1-2 hafta mesai harcamıştım. Sonunda en büyük olanını almaya karar vermiştim, böyle bavul gibi olanlarından.. Hala da onu kullanıyorum. İçinde bebek bezinden, yedek çoraba, suluğuna her şey var,  kadar tam takım geziyoruz.

Bebeğim bir şey istediğinde hemen cevap vermeliyim ya, aynen benim gibi bebek çantam da sürekli hazırolda…

Her daim hazırım; çocukların oyun isteklerine cevap verebilmek için yemeğimi geç yiyorum, kendi ihtiyaçlarımı öteliyorum ya da çok önemsemiyorum.. Sonuçta öncelik kızlarda. Zaten çalışıyorum bütün gün çocukları göremiyorum diye sürekli bir vicdan muhasebesi var, o zaman evdeysem tüm ilgim ve tüm zamanım onların üzerinde olmalı değil mi?

Peki ya ben? Benim ihtiyaçlarım, ötelediklerim.. 

Parkın ortasında gezerken, su alınacak bakkal 20 dakikalık mesafede kalsa dahi, o yolu yürüyüp onlara su bulabiliyorum. Tıbbın söylediği vucütta susuzluk oluşması için en az 1 gün geçmesi gerekiyor, ama çocuk o an su istedi ya, hemen onu gerçekleştirmem gerekiyor. Herhangi bir gecikme olmaması gerekiyor. Çünkü onların gecikmeye tahammülleri yok dolayısıyla benim de. Söyledikleri her ihtiyacın en kısa zamanda karşılanması gerekiyor. Ben karşıladıkça onlar anında istemeye devam ediyorlar ve bu kısır döngü sürüp gidiyor.

Biraz -meli, -malı’lardan uzaklaşırsak hayat biraz daha rahat olmaz mı bizim için? 

Altları pislenince anında değiştiriyorum, çorabı ıslanınca hemen yenisini giyiyorlar, terleyince hemen atlet değiştiriliyor. Her ihtiyaçlarına anında cevap veriliyor.

Sürekli eğlendirilmek ve meşgul edilmek, hep bağlantıda kalmak istiyorlar. Biraz sıkılmaya ya da tek başlarına zaman geçirmeye tahammülleri yok. Sürekli anne bizi eğlendir modundalar. Ben de bu taleplerine anında yanıt veriyorum. Zaten kısıtlı görüşüyoruz ben onları eğlendiriyorum ve aslında birlikte eğleniyoruz.

Sürekli eğlenmek ve meşgul edilmek isteyen 2 bebek beni zaman zaman zorluyor. Ayrıca kendi kendilerine de vakit geçirebilsinler ve sıkılsınlar da istiyorum.

Çünkü sıkılmak ve imkansızlık aslında yaratıcılığı en çok tetikleyen unsurlar ve öğrenmeyi elbette.

Zaman geliyor ellerinde başka bir oyuncak yoksa bir kumaş parçasın veya bir tahta parçasıyla 40 tane oyun yaratabiliyorlar. Ama bunun için biraz kendi kendilerine kalmaları gerekiyor. Diğer yandan bağlanma ihtiyaçları o kadar yüksek ki ya bana ya ipad’e ya da anneanneye sürekli bağlı kalmak istiyorlar..

Anında ihtiyaçlarına cevap verdiğimiz ve sürekli bağlantıda kaldığımız bir nesil yetişiyor, gelecek nasıl olacak büyük bir soru işareti. Bizden çok farklı olacakları kesin.

En azından bunun farkında olduğum için kendimi şanslı hissediyorum. Çünkü farkında olmak değişim isteğinin tohumlarının atıldığı yerdir.

                                                                                                            görsel:time.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here