Zeynep’le 22. Hafta

0
745

Hamileliğimi duyan herkesin beni görür görmez yaptığı ‘’kesin erkek’’ yorumlarına büyük bir ters köşe yaptı bizim pıtırımız. Geçen ay kordonuyla kendisini saklamasının altında yatan sebep aslında kız olmasıymış. Bize de 21. Haftada girdiğimiz detaylı ultrasonda öğrenmek kısmetmiş. Gerçi hiç özel bir tercihim olmamasına rağmen, kız olmasına sevinmedim desem yalan olur. Zira hayatım boyunca en yakın arkadaşı annesi olmuş bir kız çocuğu için, harika bir arkadaş demekti.

gebelik-gunluguDoktorumun çok da gerek görmemesine rağmen, ikinci bir göz olması açısından geçen Cuma günü 4’lü testler için başka bir doktora gittik. Konusunda uzman bir profesörden de görüş aldık. 4’lü test dedikleri şeyin daha komplike bir şey olduğunu zannederken, aslında çok daha detaylı bir ultrason ve detaylı bir gözle inceleme olduğunu öğrendim. Çok şükür şu an her şey gayet normal gözüküyor. Zeynep de ben de süreci iyi atlatıyoruz. Bir önceki ultrasonda pek hareketli olmasına rağmen bu kez tatlı tatlı uyurken gördük kendisini. Detaylı ultrasonda yüzünü bu kadar net görmeyi beklemiyordum. Oldukça şaşırdım. Tabii eve döner dönmez o küçücük resimden hangimize daha çok benzediğini tartışmaya başladık. Bu kime benziyor muhabbeti daha uzun yıllarımızı alacak ama başlangıcı 21. Haftadaki ultrason fotoğrafı oldu.

Şimdi testlerde son aşamaya geldik sanıyorum. Sırada şeker yüklemesi konusu var. Bu konuda henüz doktorumla konuşamadım ama görüşler ikiye ayrılıyor ve ben aslında yaptırmama tarafına çok daha yakınım. Bakalım… Zaman gösterecek.

Zeynep’ten önce bir beslenme düzenimiz olduğu söylenemezdi. Ancak artık yemek pişirmeye, sabah kahvaltılarına çok daha özen gösterir hale geldim -tüm anne adayları gibi- Ancak sürekli ‘bugün yeterince protein aldım mı? Peki yeterince meyve yedim mi?‘ Bunun gibi matematikleri düşünmek gerçekten çok yorucu. Bazen birinin bunu bizim adımıza düşünüp günlük bir menü hazırlamasını ne çok isterdim. Ama galiba bu da anneliğin önemli hazırlık aşamalarından biri! E yoksa nasıl Zeynep’in şefi olacağım di mi? Bu birileri benim için bunları düşünse ve günlük menüler hazırlasa dediğim şeyi şu an kendi bebeğime ben yapmaya başladım.

Cinsiyet belli olur olmaz en önemli ikinci soru malum ‘İsmini ne koyacaksınız?’ Biz bu işi biraz hızlı sonuca bağlayanlardan olduk. İsminin anlamını pek bilinmeyen bir isim olup, tanıştığım herkesçe istisnasız anlamı sorulduğundan olsa gerek insanların ‘’jenerik’’ dediği isimler bana hep güzel gelmiştir. Cinsiyeti öğrenir öğrenmez eşimin de, benim de çok sevdiğimiz Zeynep ismi ile hitap etmeye başladık bile kızımıza. 20. Haftadan itibaren duyularının gelişmiş olması dolayısıyla artık olabildiğince onunla konuşmaya başladığımdan, ismiyle hitap etmek çok hoşuma gidiyor… Aynı zamanda bol bol müzikte dinliyoruz. Müzikte özellikle anne karnında alışık olduğu anne kalp ritmine gibi tekrar eden ritimleri önerdiklerinden sakin klasik müzikler tercihimiz çoğunlukla.

Zeynep’le birlikte anne olmayı öğreniyorum, zaman geçiyor, yavaş yavaş anne oluyorum. O gelsin, o zaman da dünyayı öğreneceğiz. Merak ediyorum. Dört gözle bekliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here