Yeni Kitaplar; Judith Liberman ile Masal Terapi

2
960

”Sevgili Yolcu, 

Bu kitap senin için bir pusula olsun diye hayal edildi. 

Onu çantanda taşı.

Kendini bir yol ayrımında bulduğunda, kararsızlık yaşadığında, ruhun yolunu kaybettiğinde kitabı çantandan çıkar. 

Rastgele bir sayfa aç.

Ve okumaya başla… 

Karşına çıkan masal sana yolunu bulmanda yardım edecek.

Seni masallarla bir oyun oynamaya davet ediyorum. 

İçindeki yıldız gözlü oyunbaz çocukla yeniden bağ kurmanın vakti geldi. 

Bu bir gelişme oyunudur.

Bırak masallar sana rehberlik etsin, seni iyileştirsin ve dönüştürsün.”

diyor sevgili Judith Malika LibermanMasal Terapi kitabında.

Bundan 13 yıl önce geldiği Türkiye’de bir masalcı olarak varlığını koruyan, Üniversiteler ve UNESCO işbirliği ile Türkiye’de masal anlatıcılığının yeniden canlanmasına katkıda bulunan Liberman’ın Masal Terapi kitabı Doğan Novus yayınlarından çıktı.

Judith Liberman, 14 yaşından beri masallarla yaşıyor; masalların şifa gücüne ve iyileştirici rolüne inanıyor. ”Masallar çocukları uyutmak, yetişkinleri uyandırmak içindir” diyor.

Masalı bu denli sevmemin, bizim evde bu kadar çok masal sevilmesinin  ”biricik” nedeni kendisidir. Sadece benim değil Türkiye’de masal anlatmak isteyen pek çok kişinin Masalcısı O. Her ay Kadıköy Nazım Hikmet Kültür Merkezinde yetişkinler için düzenlenen masal geceleri tıklım tıklım doluyor..

Kitabın hepsini okumadım, Judith’in söylediği gibi yavaş yavaş sindire sindire okuyorum, her okuduğum masaldan dersler çıkarıyorum. Ayrıca masalların sonunda seyir defteri ve alıştırmalar bölümleri var. Bu alıştırmaları yapmak insanın kendini tanıması ve duygularını anlayabilmesine yardımcı oluyor.

Kitapta dünyanın dört bir yanından farklı kültürlerden pek çok masal yer alıyor. Bilge bir öğretmen gibi bu kitap, cevaplayamadığın soruların, rehberlik isteyen konuların olunca sana yol gösterecek.

Son olarak kitabın ön sözünden bir alıntı ile bitirmek isterim;

”Mutlu rastlantı oyunlarını yıllardır oynarım ve şunu anladım ki aslında hepimiz bütün cevapları kalbimizde saklıyoruz ama genellikle dış dünyanın bize gideceğimiz yönü göstermesine ve değerlerimizle aynı hizaya gelmemiz için yardım etmesine ihtiyacımız var…”

Masal öğrenmek isteyen anne-baba ve eğitmenlere tavsiye olunur:)

Masalla kalın..

2 YORUMLAR

  1. Merhaba Güneşciğim, Ben de masallara merak sardım bu aralar. Az da olsa senden ve Judith Liberman dan biliyordum daha önce. İlkim Ada yla masal geceleri yapıcağız 🙂 Önce ben öğreneyim tabiki.. Bu kitapla mı başlasam? Önerilerine açığım. Çok sevgiler. Kızları ve seni öpüyorum

    Gözde

    • Merhaba Gözdecim, Judith’in kitabı olabilir, ama oradaki masallar kısa ve biraz daha yetişkinler için bence.
      Aslında senin hafızadan da çok fazla masal vardır, pamuk prenses, külkedisi gibi onlardan bile başlayabilirsin. Ama farklı masallar olsun dersen İş Bankası yayınlarının pek çok masal kitabı var, onlar olabilir. sevgiler..

CEVAP VER