İnatlaşan çocuğa nasıl davranılmalı?

0
781

Her şey birkaç gün önce elbise giyme talebinin sürekli tekrarlanması ve hatta gece yatarken bile kadife elbise ile yatmak istemesi ile başladı. Birkaç haftadır onu dans kursuna götürüyorum, süreklilik içeren bir etkinlik olduğu için de oldukça mutlu oluyor. Dansa da kadife elbise ile gitmek istedi. Anlattım uzun uzun, tabi dinlemedi. ‘Böyle gideceğim’ dedi. ‘Tamam’ dedim çok da ısrar etmedim, okulda öğretmenle bir şekilde ikna ederiz diye düşündüm. Ama olay elbiseden çıkmadı…

Yola çıkmadan önce yanına 3 farklı çanta almak istedi. İki tanesi yandan takılan ve bir de kedili sırt çantası. Seçmesini rica ettim, bu daha güzel dedim bayağı bir uğraştım, bu arada kapı önü muhabbeti yarım saati aştı. Benim sinirler de hop otorup hop kalkmaya başladı.. Ya sabır diyor ve bir yandan hala sakin kalmaya çalışıyorum.

En sonunda sırt çantasını bırakmaya ikna ettim. Ama bu sefer yeni bir taleple geldi. Bıraktığımız çantaya cüzdanımı ve cep telefonumu koyacakmışım ve bunları kendisi taşıyacakmış. Neden bunu istediğini sordum. ‘Koy’ diye bağırdı. Emniyet açısından uygun olmadığı için buna ‘hayır’ dedim. Evet, hayır derken, ağlaya, zırlaya evden çıktık sonunda. Dışarı çıkınca sakinleşir belki dedim ama öyle olmadı. Apartmandan çıktık ama yolun geri kalan kısmını gidemedik… O kadar çok ağlıyor ve direniyor ki.. Pes ettim, tamam dedim sakin ol, eve dönelim çantayı alalım.

Eve döndük ve çantayı aldık, istediklerini içine koyduk ve arabaya bindik. Sonra bana döndü ve şöyle dedi; ‘Bugün ben anne olacağım, sen çocuk, o yüzden telefonun da benim çantamda duracak’. ‘İyi de canım kızım madem bu oyun biz de oynuyoruz, bunu bana da söylesen, ben de bilsem ve öyle oynasam..‘ Gidene kadar ben çocuk oldum o anne, oyun devam etti ve çok mutlu oldu..

Her an onun için bir oyun, bunu bazen unutuyorum işte.. Daha yılbaşında esneyip de balerin mi olacağım’ demiştim, evet biraz balerin olmam gerekiyor şu dönem sanırım. Daha doğrusu bu dönemin ihtiyacı bu. Eşime de anlattım. Hayati bir sıkıntı veya güvenlik sıkıntısı yoksa biraz gevşemekte biraz akışına bırakmak faydalı olacak gibi.

Tabi sürekli çocukların dediklerini yapalım demiyorum, ama şimdi bahar bizim kadar onların da değişim zamanı. Belki bir büyüme atağı var, belki de rahatsız olduğu başka bir konu. Sürekli bu şekilde davranmıyorsa ve dönemsel bir sıkıntı varsa (siz bunu anne olarak gayet iyi gözlemleyebilirsiniz.) çözümü biraz esneklik olabilir gerçekten..

İşte bu da suçlu kedili çanta:)

Kıssadan hisse ben ettim siz eylemeyin. 3 çantayla gidilse de bu çok büyük bir sorun olmayabilir. Bu gerçekten büyük bir sorun mu önce bir tekrar değerlendirin..

Ayrca unutmayın! Bir köprünün üstündeki iki keçiden birinin düşmesi için iki keçinin de inatçı olması gerekiyor.

Pozitif disiplin bağlamında konuştuğumuzda da belki de bazen akışına bırakmalı. Yoksa köprüden düşen illaki siz oluyorsunuz.. Ağlaması ve tüm yaşananlar onun kadar sizi de çok etkiliyor.

Biliyorum her şey gibi bu dönem de geçici ve geçecek, sabırlı metanetli oldukça ve onları anlamaya çalıştıkça inşallah daha kolay geçecek…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here