Enginar Dolması

0
1192

Enginar dolması için gerekli malzemeler:

  • 5 adet temizlenmiş enginar; Şu ara İzmir enginarı var dolma için çok uygun, kısa zaman sonra da Aydın enginarı çıkacak.
  • 1 su bardağı beyaz pirinç
  • 1 demet taze soğan
  • 1 demet dereotu
  • 1,5 çay bardağı zeytintağı
  • 2 çay bardağı su
  • 2 çay kaşığı tuz
  • 2 limon
  • Tercihe bağlı olarak 500gr et (Önerim kuzu gerdan veya kuzu incik. Eğer kuzu sevmiyorsanız dana da tercih edebilirsiniz.)

Enginar temini ve temizlenmesi

Enginar dolması için öncelikle çanak enginar yerine saplı soyulmamış uzun enginarlardan bulmak gerekiyor. Maalesef marketlerden temin etmek zor ancak semt pazarlarında ve tezgahlarda bulabilmeniz mümkün. Enginarın çanak usulü yerine farklı biçimde temizlenmesi gerekiyor. Örnek temizleme videosunu izleyebilirsiniz.

Diyelim ki temizletemediniz ve siz temizleyeceksiniz öncelikle keskin bir bıçağa ihtiyacınız var, enginarın sapını komple bıçak yardımı ile kesiniz. Enginarın gül gibi olan ana bölümünün, en üst ve sert yaprakları olduğu kısmı kesip atmalısınız. Son olarak enginarın içinin temizlenmesi kalıyor. Bir bıçak yardımı ile ortadaki morumsu kısmı çıkarın. Sonra da bir kaşığın arkası ile içerideki tüylü kısmı temizlemelisiniz.

Enginar Dolması Tarifi

Öncelikle bir limonu sıkın bir kenarda bekletin. Taze  soğanı ve dereotunu iyice yıkayın ve minik minik doğrayın. İyice yıkanmış bir bardak pirinç ile karıştırın, yarım çay bardağı zeytinyağı ilave edilerek tekrar karıştırın. Biraz tuz ve sıktığınız bir limonu da ekleyin, böylece dolma harcınız oluştu.

Enginarın en dış yaprakları hala serttir. Evdeki yıkama esnasında bu en sert dış sırayı da alabilirsiniz. Hafif yağladığınız tencerenin dibine normalde atacağınız bu yaprakları ilave ediniz, böylece herhangi bir tutma durumunda önce yapraklar zarar görecektir.

enginar-dolmasi-tarif1

Bir sonraki aşama enginarları doldurma aşaması. Enginarları kenarlarından esneterek önce ortaya bir parça harç, sonra da yaprakların arasına hazırladığınız harcı yerleştiriniz. Mini videoda doldurma işlemini görebilirsiniz.

Bir İstanbullu olarak asla enginar ve eti yanyana koyamadım. Ta ki Ege’ye gidene kadar. Enginar’a kuzu etinin ne çok yakıştığını, orada yaşadığım kısa dönemde karşı komşum Remziye teyzem öğretmişti. Buradan kendisine teşekkür ederim bu güzel tarifi bizim mutfağımıza da kazandırdığı için:)

Tarife dönersek eğer et kullanacaksanız (ki bence mutlaka deneyin) kuzu etini tercih edebilirsiniz. Gerdan veya incik iyi gidiyor. Dolmaların arasına bu etleri yerleştirin. Dolmaları da tencereye yerleştirdikten sonra kalan harcı da etin üzerine ve tenceredeki ara bölgelere doldurun. Kalan zeytinyağını (yaklaşık 1 çay bardağı) tencerenin kenarından ve dolmaların üzerinde gezdirin. İkinci limonu da bu esnada sıkıp dolmaların üzerinden bir tur gezdirin. 5 dakika harlı ateşte pişirin sonra orta ateşe geçirin. Ara ara etlerin pişip pişmediğini kontrol edin.

enginar-dolması-tarif2

Yerken en dış yapraktan dip bölümlerini emerek yiyin, inanılmaz lezzetli oluyor. Sona en lezzetli orta bölümünü bırakabilirsiniz.

Böyle yazınca uzun sürüyor ama aslında oldukça pratik bir yemek, hele de enginarlar temizlenmişse.. Afiyette bir haftasonu olsun inşallah:)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here