Endülüs Gezi Rotası

0
699

Ekim ayında bir Endülüs seyahati gerçekleştirmiştik. Hatta seyahatten birkaç hafta önce ayağım kırılmıştı ve kısa zaman kaldığı için turu iptal ettiremedik, ayak alçıda gittim. Çok yürüyüşlü bir seyahat olduğu için eşim beni tekerlekli sandalye ile gezdirdi. Buradan kendisine tekrar teşekkür etmek isterim:)

İspanya’da engelli vatandaşlara hem saygı gösteriliyor hem de değer veriliyor. Tüm müze ve saraylarda arka kapılardan düz ayak noktalardan bizi soktular. Hiç zorluk çekmedik, giremediğimiz hiç bir yer olmadı.

Eğer Endülüs seyahatine çıkarsanız en çok duyacağınız konu Arap esintisi, Arapların İspanya’da yaşadıkları sürede yarattıkları etki, bıraktıkları eserler.. İnsanın aklına ilk gelen soru ise ‘Arabistan nere İspanya nere, nereden gelmiş bu Araplar İspanya’ya ve neden gelmişler?’

Araplar İspanya’ya nereden göç ettiler ?

O zamanki adıyla Ifrıkiye(Kuzey Afrika) vali Musa Bin Nusayr tarafından yönetilen bir Arap İslam devletidir.

Atilla kardeşi Bleda’yı öldürür. Bir hareket başlar; Ostrogotlar’ı ve Vizigotlar’ı önüne alır ve kavimler göçü başlar. Vizigotlar Avrupa’ya geldiklerinde bir bakıyorlar ki Finikeliler zamanında buraya yerleşmişler ve tek tanrılı dine inanan Musevi bir topluluk var.

Vizigotlar ile Museviler yanyana yaşamaya başladıktan sonra dinden dolayı fikir ayrılıkları ve zorluklar yaşanmaya başlıyor. Museviler bölgede ticaret erbabı. Vatikan’ın Vizigotlar üzerinde bir baskısı var; ilk Papa olan Aziz Petrus’un çizgisine gelin çağrısı var.

endülüs-gezisi

Museviler, Vizigotlar’dan kurtulmak için Arapları bölgeye çağırıyorlar ve Ifrikiye valisinden yardım istiyorlar. O da kendi yerine Tarık Bin Ziyad ve emrinde binlerce askeri gemilerle Cebelitarık’tan geçirip bölgeye yolluyor.

Tarık Bin Ziyad karaya çıktıktan sonra gemileri yaktırıyor ve askerlerine ‘Gemileri yaktık, artık geri dönüş yok ileri’ diyor. Hatta gemileri yaktık deyiminin buradan geldiği söylenir. Bazı tarihçiler sadece bir-iki gemiyi temsili olarak yaktığını düşünmektedir.

711 yılında Tarık Bin Ziyad, Cebelitarık’ı geçiyor Granada’yı alıyor ve bölgedeki Arap/Müslüman dönemi başlıyor ve 1492’ye kadar bu dönem devam ediyor. 711 yılında Cebelitarık’ta bir valilik kuruluyor ve vali Tarık Bin Ziyad oluyor. Araplar İspanya’ya bu şekilde ayak basmış oluyorlar.

Halifelik Emevilerden Abbasilere geçince Abbasilerden kaçan Abdulrahman Kuzey Afrika’ya sığınıyor. Ona diyorlar ki; ‘Seni burada da bulurlar istersen karşı tarafa geç, biz orayı feth ettik’. O da geçiyor ve askerleri ile Cordoba’ya geliyor ve burada Endülüs Emevi devletini kuruyor.

endülüs-gezisi-2

Abdulrahman dönemi 1031’e kadar devam ediyor. Ülke çevresinde gelişen Hıristiyan birlikler zamanla daha fazla güçleniyorlar. Aragon kralı Ferdinand ile Kastilya kraliçesi I. Isabel’in evlenmesi ve ordularını birleştirmesi ile Hristiyanlar daha da güçlenmiş ve Yahudilerle Müslümanları Endülüs’ten çıkarmışlardır.

endülüs-gezisi3

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here