Renkli pirinç nasıl hazırlanır?

0
1318

Pirinç, makarna, fındık, ceviz, kahve çekirdeği aklınıza ne gelirse, doğal tüm malzemeler ile sakla-bul oyunları oynayabilirsiniz. Örneğin iki kilo fındık aldığınızda(kabuklu), kırmadan önce onu bir oyun malzemesi olarak kullanabilirsiniz.

Oyun için evinizde ne varsa plastik bir kabın içine koyabilirsiniz, içine de saklamak istediğiniz oyuncakları ekleyebilirsiniz. Çocuğunuz keyifle arayıp bulacaktır, sonrasında da minik kaplar vererek aktarma oyunları oynayabilirsiniz.

Sonrasında da yine çocuğunuzla birlikte fındıkları kırıp, birlikte soyup afiyetle yiyebilirsiniz. Tüm bunları izlemek hem fındığın nereden geldiğini öğrenmek, hem de ince motor gelişimine katkı için kıymetli olabilir. Tüm malzemelerin doğal olması önemli. Onun dışında renkli-renksiz olmasının pek bir önemi yok.

Biz bir süre önce pirinç boyama işine girmiş, boya işini çok sevdikten sonra da pirinçlerimizi sonraki oyunlar için saklamıştık. Pirinçleri ilk boyadığımda böyle nefis renkler elde etmiştim.

Oyunumuza başlamadan önce pirinçleri bir saklama kabına koydum. İçine de dalgıç, ahtapot gibi denizle ilgili plastik mini oyuncaklar yerleştirdim.

Renkli pirinçler bizim denizimiz oldu ve deniz yıldızını aramaya koyulduk.. Buldukça mutlu olduk, her bulduğumuz öğenin, örneğin denizatı rengini, neye benzediğini konuştuk.

İkinci turda renkli bilyeler/toplar sakladım, her birini buldukça saydık, şıkır şıkır eden seslerini çıkardık, renkleri söyledik.

Belli bir noktadan sonra evdeki oyuncaklardan sıkılan minikler için keyifli bir alternatif olabilir. Bol gezmeli, bol oyunlu bir hafta sonu olsun hepimize:)

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER