Canlı bitki müzesi Atatürk Arboretumu

0
1003

Atatürk Arboretumu tam bir canlı bitki müzesi. Sarıyer’de Belgrad Ormanı’nın güneydoğusunda 296 hektarlık bir orman parçası üzerinde kurulmuş yemyeşil bir alan.

Arboretumlar bilimsel araştırma ve gözlem amacıyla orijini ve yaşları belli, her biri doğru ve dikkatli bir şekilde bir araya getirilmiş olan çoğunluğu ağaç ve diğer odunsu bitkilerin seçilerek yetiştirilip sergilendiği tabiat parçaları.

Dünyanın dört bir tarafındaki endemik bitkileri iklimin müsaade ettiği oranda bir araya toplayarak uzun ve pahalı seyahatlere gerek kalmadan insanlara tanıtmak ve bunların içinden süsleme değeri olanları seçme imkanı sağlamak, nesli kaybolma tehlikesi altında bulunanları koruma altına almak, yabancı orijinli türlerin ülkemize uygunluğu konusunda çalışmalar yapmak da Atatürk Arboretumu’nun görevleri arasında.

Arboretoruma girişte sizi uzun bir yol, yol üzerinde fıskiyeli bir çeşme karşılar. Eğer gölet tarafına hızlıca inmek isterseniz, hemen girişte soldaki patikayı kullanabilirsiniz.

cocukla_haftasonu_etkinlik2

Doğa o kadar güzel, o kadar canlı ve o kadar sizi çağırıyor ki bence bir kez gitti mi tekrar gitmemeye çok imkan yok. Gölette kuğular yüzüyor. Çocuğunuzla yürüyüşe giderseniz birlikte onları seyredebilirsiniz.

cocukla_haftasonu_etkinlik4

Arboretum ayrıca harika bir fotoğraf çekme alanı olduğundan (ben bu kadar güzel renkleri bir arada sanırım bir tek Karadeniz’de görmüştüm) etrafta bol bol fotoğrafçı ve gelin-damat görmeniz mümkün. .

Arboretumda yiyecek sokmak yasak, arada dinlenebileceğiniz banklar mevcut. Yemek için gezi sonrası yakınlarda orman içindeki noktaları tercih edebilirsiniz.

Sonbahar gitmek için muhteşem bir zamandı şimdi ilkbahara, yine muhteşem bir zamanlama. Geçen hafta doğada bir kaç saatten neler öğrendiğimi yazmıştım. Ormanda vakit geçirdikçe çocuklar keyif alıyor ve kendilerine oyun yaratacak ya da öğrenecek şeyler buluyorlar. Bu haftasonu programınıza Atatürk Arboretumunu almaya ne dersiniz?

cocukla_haftasonu_etkinlik3

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER