Çiş tamam, kaka hala beze

0
824

‘Merhaba, 4 yaşında bir kızım var, 1,5 yıl önce tuvalet eğitimini çiş için tamamladık ama kakayı hala bezine yapıyor. İlk etapta saklanarak yapıyordu, perde arkası gibi artık ulu orta da yapabiliyor. Çok kez konuşarak tatlı dille ikna etmeye çalışıyorum ama başarılı olamadım. Nasıl bir yol izleyebilirim ? (bu arada söylemeyi unutmayayım evde bezli bir kardeşimiz var.)’

“Öncelikle bahsedilen problemin çocuklarda görülebilecek bir durum olduğunu ama normal süreçten farklı  olduğu için de ele alınmasının gerekli olduğunu söyleyebilirim. Tuvalet eğitimi çocuklara yaklaşık 2-4 yaş arası kazandırılır. Şimdiye kadar dürtülerini kontrol etmek zorunda kalmamış çocuğunuzun dürtülerini kontrol etmek zorunda kaldığı bir süreçtir. Çocuklar bu sürece  tepki verebilirler. Ya dürtülerini kontrol etmek zorunda kaldıkları için kızarlar ve uygun olmayan şekillerde dışkılarını boşaltırlar ya da cezalandırılma korkusu ile hiç boşaltmamayı da seçebilirler. Aslında çocuk için çevrenin ve sosyal olmanın da işin içine karıştığı zor ve karmaşık bir süreç söz konusudur. Yani konu yalnızca “tuvalet eğitimi” değildir. Dürtülerin kontrolünü de içerdiğinden aslında kişiliğini de geliştiren bir süreçtir.
Tuvalet eğitimi veren esas kişi ve çocuk arasında bir güç savaşı ya da inatlaşma başlatabilir. Aslında çocuk tuvaletini kontrol ederek ve uygun zamanda uygun koşullarda bırakmayı öğrenerek bebeklikten çıkmakta ve büyümektedir. Sorunuzda çocuğunuzun büyümek sürecinin bir getirisi olarak dışkısını kontrol edebildiğini ama nereye dışkılayacağını kendisinin seçmek istediğini ve sosyal olarak kabul görmüş ve istenen yerlerden ziyade ona bebekliği hatırlatan bir formda ve belki de daha güven verici bir şekilde bunu gerçekleştirdiğini görmekteyiz.
Aynı zamanda evde bezli bir kardeşin olması da çocuğunuzun beze dışkılamasını pekiştiriyor gibi gözükmektedir. Her halükarda ev içi ilişkilerin ve bu ilişkilerin dinamiklerinin normal süreci bozduğunu ve çocuğunuzun bunu anlatmak adına halen bezini tercih ettiğini söylemek mümkündür. İkna etme sürecinden ziyade çocuğunuzu sosyal anlamda uyum sağlayabilmek, güvenmek ve kontrolü bırakabilmek adına gerçekten neyin endişelendirdiğini keşfederseniz ve bu şekilde onunla ilişki kurarsanız sorunun altındaki esas dinamiğe de ulaşabileceğinizi düşünmekteyim.”
Uzman Psikolog Nilay Göncü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here