İkinci çocuk sonrası..

0
649

Merhaba, bloga gelen bir soruya Uzman Psikolog Nilay Göncü’nün cevabını okuyabilirsiniz.

”Slm arkadaslar ben cokk zor durundayim 2.5 yasinda bir kizimiz var onu öyle cokkk seviyorum ki ona okadar cokk düskünüm ki anlattamam her annenin oldugu gibi , 3 hafta önce dogum yaptim ikinci cocugu cokk istedik hem kardessiz olmaz diye hem iki cocuk hayalimdi, ama simdii cookkk zorr günler geciriyorumm piskolojik kabullenemiyorum o bizim evimizin ilk bebeyi ve halada öyle.. kücüyle ilgilenmek icimden gelmiyor anlamiyorum ben nasill bir anneyim diyorum büyük kizima cok kiziyorum bagriyorum oda artik 180 tavir deyistirdi aksamda yattaga yatirdiktan sonra coookk zoruma gidiyor igce piskolojim bozuldu anlamiyorum nezaman adapte olurum gecermi düzenne girer mi diye cokkk nerak ediyorum bana fikir olarak yardimci olursaniz coookkk sevinirim cookk mutlu olurum sindiden tsk ederimmm”

Gebelik dönemi ve doğumdan sonraki süreç gerek anne için gerekse annenin çevresindekiler için varolan yeni duruma uyum sağlayabilmek adına zorluklar barındırır. Annenin hormonal değişimleri ve zihin yapısının değişmesi yeni duruma ve bebeğe adaptasyonunda zorluklara yol açabilir. Süper anne olmak isteği ve doğumdan önce zihnindeki beklentilere uygun duygu ve düşüncelere sahip olacağı inancı tüm bunlar gerçekleşmediğinde annenin kendisini suçlu, mutsuz ve kötü bir anne gibi hissetmesine yol açabilir.

İkinci bir çocuk dünyaya geldiği zaman eğer anne ve ilk çocuk arasındaki duygusal bağ birbirlerinden güvenle ayrışıp yeniden bağlanmaya izin vermiyorsa annenin ilk çocuk için, ondan kopacak mıyım, onu daha mı az seveceğim, ben bebekle ilgilendiğimde üzülecek mi gibi soruları ve endişeleri olabilir. Kimi zaman bu endişelerle ilk çocuğuna daha da fazla bağlanabilir,  sonrasında diğeri ile daha az ilgilendiğini düşünüp kızabilir, suçluluk duyabilir.

Bu tarz bir sistem ikinci çocuğa sahip olan annelerde görülmekle birlikte bebekliğin ilk zamanlarının bağlanma ve duygusal gelişimin temeli açısından kritik olduğunu düşünürsek, duruma müdahale etmek, profesyonel bir destek almak gerekli olabilir.

Uzman Psikolog Nilay Göncü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here