Haydi gelin köyümüze geri dönelim

0
1099
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Her yaşın ayrı bir olgunluğu, ayrı bir bakış açısı var, insan her daim yeniden keşfediyor hem kendini hem doğayı..  Ben de bu yıl baharda seyahatin ne kadar güzel olduğunu yeniden keşfettim.

Doğa o kadar muhteşem ki ilkbaharı kaçırmamak lazım… Sarı çiçeklerin açışını, yeşilin binbir farklı tonunu, doğanın uyanışını izlemek tarif edilmesi zor harika bir deneyim.

Birkaç hafta önce kızlarla birlikte Marmara Adası’nda bir arkadaşımın annesine, bir köy evine misafir olduk. Hayvan beslenen, bahçesinden kuzukulağı koparabildiğimiz harika bir evdi burası. Kızlar her sabah uyandıklarında ilk işleri tavukları beslemeye gitmekti. Tüm zamanlarını evin dışında verandada, tarlada, toprağa basarak geçirdiler.

 cocuk-ekolojik-tatil1

Çiçeğe, ağaca dokundular her daim. Bir ara bahçede babaları çalıştı, toprağı havalandırdı, onu izlediler, bol bol koşturdular özgürce..

cocuk-ekolojik-tatil7

Yemeklerden önce bahçeden birlikte taze soğan, kuzukulağı, maydanoz ve dereotu topladık, salatamızı hazırladık.

İlk kez bir oğlak ile tanıştılar, ona dokundular, önce ürktüler, sonra baktım kucaklarına almaya çalışıyorlar. Oğlak kaçıyor onlar da peşinde koşturuyorlar:)

cocuk-ekolojik-tatil2

Ev sahibimizin koyun ve keçileri de olduğu için ağıla gittik, süt sağılmasını izledik. Cemre sütlerin nereden geldiğini anladı:)

cocuk-ekolojik-tatil3

Kuzuların annelerini nasıl emzirdiklerini izledik.

Tabi kuzinede pişen muhteşem börekleri, ekmekleri, doğal sütleri de kaçırmadık. Tadlarını tarif etmek mümkün değil. Bu kuzine ne muhteşem bir şeymiş, hem ısınıyorsun hem de herşeyini pişirebiliyorsun.

cocuk-ekolojik-tatil5

Benim için unutulmaz, muhteşem bir deneyimdi. Gün o kadar yoğun geçiyordu ki hiç sıkılmadık, tam tersi oralarda daha fazla kalmak istedik.

Çocuklar doğada, doğal alanda o kadar mutlular ki.. Bir ara Nisan ‘Anne biliyor musun ben çok mutluyum burada çok güzel’ dedi, çok şaşırdım, hem de çok mutlu oldum. İlk defa bir yer için bunu söylüyordu. Harika bir duyguydu.

Çocukların doğada vakit geçirmeye çok ihtiyaçları var, şehirdeki evler onlara dar geliyor, sıkılıyorlar, doğal olmayan materyallerle oyun da kısa sürüyor.

Sesinizi duyar gibiyim ‘ama bizim köy evimiz yok ki’ der diyebilirsiniz, eminim vardır, sizin yoksa bir akrabanızın, arkadaşınız misafir olabileceğiniz bir ev mutlaka vardır.

İyi de ‘zaten azıcık tatilimiz var köye mi gideceğiz denize mi?’ diyebilirsiniz. ikisini de yapabileceğiniz pek çok yer var aslında.. Sadece biraz araştırmak gerekiyor o kadar. Yıldızlı, konaklamalı oteller sizi bunaltıyorsa, ekolojik tatil olanakları alternatif bir tatil biçimi olabilir.

Ekolojik tatil; yıldızlı tatil otellerinden; daha rahatlatıcı, daha keşfe açık, alternatif bir deneyim sunuyor.

Eğer köyde yaşayan hiç bir tanıdığınız yoksa; kampagidelimmibaba ile çocuğunuzla birlikte kampa gidebilirsiniz mesela.. Artık havalar da güzel. Dedetepe çiftliğine konuk olabilirsiniz.

Ayrıca artık Türkiye’nin pek çok noktasında kurulan ekolojik çiftlikler var. Herhangi birine misafir olabilirsiniz. Örneğin Pastoral Vadi, Dedetepe Çiftliği, Ta Tu TaAraştırırsanız pek çok yere ulaşmak mümkün.. 

Gelin bu yaz siz de bir köyünüze geri dönün…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here