Masallardan İtalyan Öykülerine 11 Yeni Çocuk Kitabı

0
2041

Yeni kitaplar aldıkça Nisan mı daha çok mutlu oluyor ben mi bilmiyorum.. Her gece 10 tane kitap okumak istiyorlar, ben de oturup okuyorum..  Çocuk kitaplarının biz yetişkinler için de pek çok mesaj barındıklarını düşünüyorum..

Okurken biraz ben okuyorum, biraz da onlar anlatıyorlar. Mesela bir cümleyi okuyorum, onlar tamamlıyorlar. Ya da resmi gösterip neler olduğunu soruyorum onlar anlatıyorlar. Böylece okumak daha eğlenceli bir hale geldi. Artık herkes birbirine kitap okuyor daha doğrusu anlatıyor.. Peki kütüphanemizde yeni hangi kitaplar var?

Gökkuşağını Kovalayan Kedi – Filiz Özdem

kitap

Son dönemde Cemre özellikle kedilere bayılıyor, evde sürekli kedi taklidi yapıyor, miyavlayarak dolaşıyor, bu kitabı görünce tamam dedim tam Cemre’lik. 2-3 yaş arası bebekler hayvan hikayeleri dinleyemeye bayılıyorlar.

Hikayemizin kahramanı simsiyah bir kedi olan Gölge, ona arkadaşı Misket ve Zıpzıp eşlik ediyorlar. Gölge hayatından ve renginden pek memnun değil. Bir gün aklına bir fikir geliyor, bir boya kovasına giriyor ve yeşil oluyor. Onu gören arkadaşları elbette onu tanımıyorlar. Gölge çok üzülüyor sonra sırasıyla beyaz, sarı, mor kedi oluyor ama hiç kendi olamıyor. Sonunda bir nalbur onu temizliyor o da yuvasına dönüyor mutlu mesut arkadaşları ile yaşıyor.

Halden, andan mutlu olamamak sadece miniklere değil biz yetişkinlere de özgü bir düşünce biçimi sanırım, hepimiz için güzel mesajlar var bu kitapta…

Mış gibi – Peter H. Reynolds

cocuk-kitaplari-mis-gibi

Reynolds’un daha önce Nokta adlı kitabına yer vermiştim blogda. Resim yapamayan bir çocuğun noktalarla yarattığı sergiyi anlatıyordu. Hatta Nokta’nın animasyon filmi 2005’te ödüller de kazanmıştı. Aynı çizgiden bir başka kitap ‘Mış’ gibi. Yine resimlerinden mutlu olmayan bir çocuk var. Sonra kardeşi resimlerinden biri için ona bir gün vazoyMUŞ gibi diyor. O da bu andan sonra ‘Mış gibi’ resimler yapmaya başlıyor. Mış gibi yapmak onu o kadar rahatlatıyor ki hatta Mış gibi şiirler bile yazmaya başlıyor. Hikaye müthiş sahiden..

Sanki herkes çok iyi resim yapmak zorundaymış gibi çocuklar birbirlerinin resimlerini bile okullarda eleştirebiliyorlar. Bu konuyu bir nebze de olsa ele alabilmek için harika bir kaynak.

Kim Korkar Kırmızı Başlıklı Kızdan – Sara Şahinkanat

cocuk-kitaplari-kim-korkar

Kırmızı Başlıklı Kızın her ne kadar masalda olduğu gibi anlatılması gerektiğini düşünsem de Şahinkanat, bu kitapta harikalar yaratmış. Bugüne kadar bu masalı hep Kırmızı Başlıklı Kız perspektifinden dinlerken, bu kez de kurtun yavrusunun perspektifinden dinliyoruz. Bu bakış açısı öyküye inanılmaz bir değişim katıyor. Kurt annenin yavrusunu korumak için öğütlerine tanıklık ediyoruz ve dinlenen yavru kurt baş ucuna bir not yazıyor; ‘Sevgili Avcı amca,  büyükanne ormanın diğer ucunda. Kırmızı Başlıklı Kız ailesinin yanında. Belki biraz şişlik varsa karnımda bil ki brokolili makarna…’ 🙂

Kitap 2009 yılında Yılın En İyi Resimli Öykü Kitabı seçilmiş.

Altın Saçlı Kız ve 3 Ayı – Sandra Lebrun

cocuk-kitaplari-altın-sacli-kız

Nisan’ın okulda da okuduğu bir kitaptı 3 ayının hikayesi. İlk olarak okuldan duydum, sonra da bir masal olduğunu öğrendim. Hikayemizde anne ayı, baba ayı ve yavru ayı var, tabi bir de altın saçlı kız. Baba ayının büyük çorba kasesi, anne ayının orta boy çorba kasesi, küçük yavru ayının da küçük boy çorba kasesi var. Altın saçlı kız evde kimse yokken eve giriyor, çorbayı içip sonra da uyuya kalıyor.. Kitapta sıkça büyük, orta boy ve küçük tekrarı var. Biz yetişkinlere biraz sıkcı gelse de minikler için çok güzel bir öğrenme deneyimi belki de..

Cömert ağaç – Shel Silverstein

cocuk-kitaplari-comert-agac

“Bir zamanlar bir ağaç vardı ve küçük çocuğu çok sevdi…”

Her gün çocuk ağacın yanına gelir, onun elmalarını toplar, dallarında sallanır, gövdesine tırmanır. Bu durumdan ağaç çok mutludur. Zaman geçer çocuk büyür. İstekleri ve beklentileri farklılaşmaya ve artmaya başlar. Ağacı tüketircesine isteklerde bulunur. Ağaç verdikçe verir. Ama bir gün artık ağacın verecek hiç bir şeyi kalmayacaktır..

Bazen rengarenk çizimler yerine siyah beyaz çizimli kitapları daha sade daha güzel buluyorum. Cömert ağaç da öyle bir kitap. O kadar duygu yüklü ki. Çocukluktan yaşlılığa bir adamın bir ağaç ile ilişkisini o kadar güzel anlatıyor ve bize bir daha hatırlatıyor ağacın ormanın bizim için ne değerli, ne önemli olduğunu aslında..

Pezzettino – Leo Lionni

cocuk-kitapları-pazettino

Adı Pezzettino’ydu. Onun dışında herkes kocamandı ve cesaret isteyen harika işler yapıyordu. Pezzettino ise küçüktü. ‘Ben herhalde bir başkasının küçük bir parçasıyım’ diye düşünüyordu. ‘Kimin parçasıyım acaba?’ diye kendi kendine soruyor, merak ediyordu. Bir gün bu sorunun yanıtını bulmaya karar verdi ve yolculuğu böyle başladı.

Miniklerin minik olma sorunsalını bu kadar iyi anlatan başka bir kitaba henüz rastlamadım. Şekiller ile hayvanları anlatmasına ve özellikle birebir hayvan görselleri olmaması da çocuklara güzel bir heyecan ve hayalgücü desteği sağlıyor. Pezzettino’nun yanına gittiği hayvanları da isimleri ile adlandırmadan sıfatları ile çağırması, güçlü gibi, oldukça hoş.

Jack ve Fasulye Sırığı

cocuk-kitaplari-jack-ve-fasulye

İneği satması için Jack’i şehre yollayan annesi onu elinde 3 fasulye tohumu ile karşılar. Jack tohumları eker ve sabah uyandığında evin önünde upuzun fasulye sırıkları olmuştur. Onlara tırmanır ve tepedeki krallığa ulaşır.. Bu gizemli hikaye en sevdiğimiz masallar arasında yer alıyor.

Pıtır Tekir – Julia Donaldson/Axel Scheffler 

cocuk-kitaplari-pırtık-tekir

Son dönemde evimizde en popüler karakter kediler. O yüzden ne kadar kedili kitap varsa hepsini alıyoruz. Pırtık Tekir kahramanımız bir sokak çalgısı ile birlikte sokaklarda şarkı söyleyerek mutlu mesut yaşamaktadır. Sonra bir gün çalgıcıyı kaybeder ve ev kedisi olur. Hatta kendisinin de 3 yavrusu olur. Sonra tekrar çalgıcıyı aramaya çıkar.. Hikaye örüntüsü çok hoş, çizimler çok güzel.

Yağmur’un Rüyası – Filiz Özdem

cocuk-kitaplari8

Yağmurun Dünyası 5-6 yaş ve üzerine daha çok hitap edebilir. Kitapta çok fazla metin var, ufak yaşlar için sıkıcı olabilir. Ama okurken bizim kullandığımız taktik ile de ilerleyebilirsiniz. Her sayfayı bir ya da iki cümleyle özetlemek gibi. Kısaca kitabın öyküsü şöyle.. Yağmur rüyasında kah denizlerdedir kah ormanlarda kah bir balığın midesinde. Sonra Yağmur uyanır ve tüm bu yaşadıklarının bir rüya olduğunu fark eder…

Paylaşıyorum – Anthea Simmons

cocuk-kitaplari7

Paylaşmak konusu şu dönem evde en zorlandığmız konu. O yüzden paylaşmak üzerine sık sık hikayeler okuyor, masallar anlatıyoruz. Paylaşıyorum kitabında minik kızın bebek kardeşi vardır. Kızın oyuncakları bozar, resmini yırtar, yemeğini döker.. Olası tüm zararları verir. Ama kız herşeye rağmen kardeşini çok sever, kitap da bu şekilde sonlanır.

Pamuk Prenses – Stella Gurney

cocuk-kitapları10

Bugüne kadar Pamuk Prenses’i hep masal olarak anlatmıştım, görsel bir kitabı yoktu evimizde. Görür görmez Nisan’ın bu hikayeye bayılacağını tahmin ettim zira öyle de oldu. Kitapta orijinal masala genel olarak sadık kalınmış bir kaç ufak ayrıntı dışında. Günümüzde bir çok kaynakta masalın sonunda Pamuk Prensesi Beyaz Atlı Prens öper ve prenses ayılır, ama orijinal masalda bu böyle değildir. Kötü kalpli kraliçenin büyüsü 100 yıllık uykuyu içermektedir. Yıllar geçer, tam yüzyıl sonra (yani doğru zamanda), prens gelir(doğru kişi) ve prensesi öper.. En güzel versiyonu bu bence..

Kitabın çizimleri bir harika, metinlerin hem uzun hem de sayfa başlarında kısa versiyonları var, bu haftalar evdeki en popüler kitabımız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here