Sen de aynı bir parmak izi gibisin, eşin benzerin yok!

3
1067

Dove bir kaç yıl önce ‘Düşündüğünden daha güzelsin’ adlı bir kampanya başlattı. Bu kampanya için FBI’da eğitim almış ve suçluların yüz çizimlerini yapan yüz analisti Gil Zamora ile birlikte çalıştı.

Kadınlar projenin ne olduğunu bilmeksizin bir binaya davet ediliyorlar. Burada başka kadınlar ile tanışıyorlar. Akabinde yalnız olarak bir perdenin arkasında yüzlerini Zamora’ya tarif etmeleri isteniyor, Zamora onların yüzlerini çiziyor ve odayı terk ediyorlar.

Daha sonra binaya ulaştıklarında tanıştıkları kadınlar, salona geliyor ve o sırada odayı terk etmiş olan kadınların yüzlerini tarif ediyorlar. Zamora ikinci kez bu yeni tariflerle kadınların yüzlerini çiziyor.

Aynı kadına ait iki farklı kişi tarafından tarif edilen yüz çizimleri yanyana koyuluyor. Soldaki çizim kadınların kendilerini tarif ettikleri, ikinci çizim ise hayatlarında ilk kez orada karşılaştıkları kişilerin onları tarif etmeleri ile yapılan çizimler. Ne kadar farklılar değil mi?

dove

Kadınların kendilerini nasıl gördüğü ile gerçekte nasıl göründükleri arasındaki önemli farkı burada görmek mümkün.

Aşağıdaki kampanyanın videosunu da izleyebilirsiniz, maalesef Türkçe altyazısı yok, o yüzden size kısaca anlatmak istedim. Ama videoda farklı çizimleri gördüklerinde duydukları şaşkınlık ve duygu dolu bakışlarını burada kelimeler ile tarif etmek mümkün değil.

Şimdi doğal olarak bunun annelikle veya ebeveynlikle ne ilgisi var diyebilirsiniz..

Bence çok, hem de çok ilgisi var.. Anneliğe bakış açımız da aynen böyle.

Soldakiler bizim aynaya baktığımızda görüdüğümüz anne, sağdakiler ise aslında gerçekte olan. Ne kadar farklı değil mi?

Kendi anneliğimizi tanımlarken de aynen böyle yapıyoruz. Annelik yolculuğumuzu düşündüğümüzde hep bir şeyler yarım, yamuk-yumuk, çarpık, yetersiz olarak görünüyor bize. Hep bir şeylerin eksik olduğunu hissediyoruz.

Halbuki sen ‘tam’sın, ‘bütün’sün ve her şeyden önemlisi ‘eşsiz’in.

Farkında olmadığın durum; aslında senin ‘biricik’ anne olduğun. Biriciklik şirinlik anlamında değil eşsizlik anlamında, yegane, tek..

Sen de aynı bir parmak izi gibisin, eşin benzerin yok… Çünkü her annenin aslında kimseye benzemeyen, kendine has, benzersiz bir anne olma biçimi var. Herkes olduğunca, yeterince, olabildiğince anne.

Çocuğunun gözünse sen çok özelsin, çok güzelsin, sen en iyi annesin, çünkü sen onun annesisin. Sadece onu dünyaya getirdiğin için değil, tüm bebeklik ve çocukluk döneminde onun yanında olduğun için, her saniye ona sevgi ve şefkatle baktığın için…

İnan bana;‘Sen mükemmel annesin’!!

Çünkü sahiden öylesin.. Çünkü sahiden mükemmelsin ve farkında değilsin.

Sen mükemmelsin, sen tamsın..

Öncelikle sen kendi mükemmelliğini/eşsizliğini gör ki sonra da aslında çocuğunun da ne kadar eşsiz olabildiğini görme gözün olsun…

Haydi bugün sen de aynaya bak ‘Ben mükemmel bir anneyim de’ lütfen… 

3 YORUMLAR

  1. bazen birileri insanların hayatına dokunur ya o an tebessüm bırakırlar ya yüzlerinde; bir kelime , bir söz, bir bakış, sıcak bir dokunuş veya bir yazı ile… Sizi hiç tanımıyorum şuan 10 dk internette gezinirken rastladım . ve şuan benim yüreğime dokunduğunuz için size çok ama çok teşekkür ederim .
    Sevgiyle, mutlulukla kalın…
    Güneşkadın dan GüneşAnneye selamlar (ismim Güneş olmasa da eşim hep GüneşKadın diye seslenir.)

CEVAP VER