Bir annelik hakkı olarak delirmek

0
625

Annelik her zaman güllük gülistanlık değil. Her an çıldırmak, saç-baş yolacak noktaya gelmek mümkün.

Ben şu anda iki çocuklu hayatı tecrübe ediyorum, eminim tek çocuklu hayatı deneyimliyor olsam da benzer duygular hissederdim…

Mesela iki saat uğraştınız ve bebeğiniz uyumak istemiyor ya da katı gıdaya geçtiniz tam bir saat upraşıp bir sebze yemeği yaptınız ama bebeğiniz ilk lokmayı tükürdü üstüne üstük elinizdeki tabağı da itti her yer yemek oldu. Ya da iki kardeş bir kaşık yüzünden birbirlerine girdiler ve ikisi birden şiddetli şekilde ağlıyor..

Olur ya.. Olmuyor mu ? Oluyor elbette, hepimizin başına gelen benzer durumlar gelmiyor mu? Çıldırmamak elde mi?

Değil elbette, zaten çıldırmak annelerin hakkı olmalı bence!

Ama anahtar konu çıldıran bedeninizi ve zihninizi nasıl toparlayacağınız?

İşte benden denenmiş bazı öneriler:)

1. Evde çocuğunuz ile ilgilenebilecek biri varsa dışarı çıkın.

Ortam değiştirmek zor anlardaki en güzel seçenektir. Örneğin; bebeğinize bir saat bakabilecek bir yakınınız varsa, bir saatlik bir yürüyüşe çıkabilirsiniz.

Ya da uzun zamandır gitmediğiniz kuaföre gidip saçınıza bir fön çektirebilirsiniz..

Ya da mesela bir arkadaşınızla buluşup bir kahve içebilirsiniz. Sonuçta bir saatiniz varsa, o saat diliminde sizi mutlu edecek ne varsa onu yapabilirsiniz.

2. Diyelim ki evde biri var, çocuğunuzla ilgilenmek üzere ama dışarı çıkamıyorsunuz.

Evde sadece size ait olan kendinizi saklayabileceğiniz bir alan var mı? Stan Tatkin İlişkiler üzerine verdiği seminerde de biz annelere bunu sormuştu…

Bu yerin neresi olduğu önemli değil; önemli olan burada yalnız kalabiliyor olmanız, tuvalet, balkon fark etmez.

Örneğin, tuvalet pek sevimli olmasa da en azından aynalar var; evde kenarda köşede kalmış bir maskeniz varsa çıkarın sürün yüzünüze 10 dakika tutun, ılık suyla yıkayın. Bunu sinirli bir anneye öneriyor olmak kulağa saçma gelebilir. Ama garanti veriyorum ki iyi gelecek!

Yüzünüz yumuşayınca içiniz de yumuşar yumuş yumuş olursunuz.

Eş zamanlı kulaklıkla sevdiğiniz müzikleri dinleyebilirsiniz.

3. Duş almak. Bu da saçma gelebilir ama zor anlarda pek iyi geliyor.

Su insanın sinirini stresini alıp götürüyor ve çok sakinleştirici bir etkisi var. Bu sırada stresinizi atmak için duşta konser de verebilirsiniz:)

4. Son bir öneri de meditasyon olsun. Eğer ilginiz varsa ve zaten yapıyorsanız, kendinizi kapattığınız odada gözlerinizi de kapatın. 10 dakika sadece sizin olsun, kendinize, bedeninize varlığınıza odaklanın. Güneş varsa oturduğunuz yerde güneşi yüzünüzde hissedin ya da rüzgarı..

Ey sevgili anne dostlar ‘Kendinizi önemseyin, çünkü siz buna değersiniz!’

Önemli not: tüm önerilerde bebek ve siz dışında evde bebekle ilgilenebilecek birinin bulunması önemlidir. Tüm bu öneriler anne gerilmişken daha fazla dolmasın ve biraz rahatlasın diye yazılmıştır.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER