Anne olmak

0
541
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Anne olmanın doğum yapmak olmadığını, doğumun uzun bir yolculuğun sadece başlangıcı olduğunu anne olunca öğrendim..

Anne olmak, bir olma, yeni durumlara adapte olabilme biçimiymiş, sen planlar yaparken hayatın senin karşına çıkardıklarıymış meğer.

İlk çocuk doğduktan sonra tamam şimdi kontrol bende, ben anneyim, derken ikinci çocukla içinden bambaşka bir annenin çıkıvermesini izlemekmiş.

Anne olmak, çocuk gelişim kitaplarından çok çocuklarından öğrendiklerinden ibaretmiş. Hatta öğrendiklerini de her gün yeniden keşfetmek, yenilerini öğrenmekmiş.

Anne olmak, pek çok uyku eğitimi kitabı okuyup kurslara katılıp sonra da aslında çocuğuna uyku eğitimi vermek istemediğine karar vermekmiş.

Anne olmak, çocuklar için karar almaktan çok onlarla birlikte karar alabilmekmiş. Onlara daha çok kulak verebilmek, onları daha çok dinlemekmiş.

Sen hızlandıkça yavaşlamanın değerini daha iyi anlamakmış.

Esneyip de balerin mi olacağım derken, her gün biraz daha esnemenin evdeki atmosfere iyi geldiğini keşfetmekmiş.

Anne olmak, mükemmel anne olmak isteyip, her gün ‘yetebiliyor muyum?’ diye güne uyanmak sonra da her gece yapabildikleri için şükretmekmiş.

Anne olmak, çocukların doldurulması gereken boşluklar olmadığını kabullenmekmiş.

Anne olmak, her çocuğun farklı olduğunu keşfetmek ve her kalıba göre farklı form alabilmekmiş. Anne olmak, aslında çocuğunla birlikte değişebilmek, dönüşebilmekmiş.

Ve anne olmak gecesi, gündüzü, haftasonu olmayan dünyanın en meşakatli sorumluluğuymuş

Anne olmak şartsız-koşulsuz, ucu bucağı belirsiz, sınırsız-sonsuz bir sevgi denizinde yüzmekmiş ve insan sadece anne olunca annesini anlarmış.

Anneler günümüz kutlu olsun..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here