Uyku Öncesi Çocuk Kitapları

0
1445

Cemre 2,5 yaşında, Nisan ise 4 yaşına bastı. İlk zamanlar kitap okurken biraz zorlanıyorduk, Nisan çok dinlemek istiyordu, Cemre ise daha hareketliydi, keşif zamanı olduğu için ve çok izin vermiyordu…

Artık durum değişti, Cemre de okumayı seviyor, ortada bir kitap bulduğu zaman ‘haydi anne okuyalım’ diyor. O da zevk aldığı için akşam kitap okuma saatlerimizi ortak yapabiliyoruz ve birlikte keyif alıyoruz.

Son dönemde aldığımız kitapları özetledim. Farklı olma, endişeli olma, hayvanlar, uyku kitapları ve sıradışı çizimleriyle 10 kitap var listemizde. Yazının sonunda bir de video bulabilirsiniz, kitapların çizimlerini merak edenler için hazırladım.

Mavi Tavuk

Mavi Tavuk kitabının yazarı Deborah Freedman bir ressam. Harika portreleri var. Sanırım kitapta da kendi hayatından esinlenmiş. Resim yapan birinin kağıdının üzerine beyaz tavuk yanlışlıkla mavi boyayı döküyor. Macera da böyle başlıyor, civcivler, yer gök her yer masmavi oluyor. Aslında tavuk sadece yardım etmek istiyor..

Deborah Freedman’ın renkler ve perspektifle oynayarak ve az metin kullanarak hazırladığı, sınırlar içinde kalmayı reddeden, keyifli bir çocuk kitabı. Kitapta metin az olduğu için 2 yaş ve üzeri için uygun olacaktır.

Senin Gibi 

Senin gibi şahane bir uykuya hazırlık kitabı. Anne Fare ve Minik Fare yavrularını yataklarına yatırıp uykuya hazırlanan diğer hayvanların tatlı fısıltılarını duydular. Anne Kuş minik yavrularını yataklarına yerleştirmekle meşguldü. Dikkatle, nazik hareketlerle okşadı yavrularının narin tüylerini. Yavruları o minik gözlerini kapatırken, “Sizin için kanat açıyorum göklere,” dedi yumuşak bir sesle, yavaşça “Bulutların tepelerine kadar yükselip, gökyüzünün bir ucundan diğerine süzüleceğim ve en güzel yiyecekleri getireceğim sizlere. Bekleyin beni yavrularım, geleceğim sizlere her şeyin en güzeliyle…”

Karşısına çıkan onca yavru ve anneyi o muhteşem sevgiyi fark ettikçe Minik Fare’yi bir hüzün kaplar çünkü tüm o yavrular, anneleri için son derece özel görünmektedir. Acaba Minik Fare de annesi için böylesine özel midir?

Kitap 2 yaş ve üzeri için uygun olabilir.

Oyuncu Susam

Murat’ın ödevi vardır; kedisi Susam’ın fotoğraflarını çekmek.. Ama minik kedi Susam, Murat’tan köe bucak hep kaçar. Murat sürekli onun peşindedir ama bir türlü tam olarak fotoğrafını çekemez.. Kedi sever minikler için harika bir kitap. Susam hep saklanıyor, onun yerini bulma oyunu çok keyif veriyor.. 2,5 yaş ve üzeri için uygun olabilir.

Kısa Kulaklı Tavşancık 

Farklılıklar üzerine çocuk kitaplarına bayılıyorum. Çocuklar sürekli olarak gözlem yapıyorlar, yetişkinlerden, arkadaşlarından farklılıklarını hemen fark ediyorlar. Bazen bu durumdan hoşlanıyorlar bazen de hoşlanmayabiliyorlar. Bu farklılıkların aslında ne kadar değerli olabileceğini anlatan kitapları seviyorum, Kısa Kulaklı Tavşancık da bunlardan biri..

‘Tavşan Bonbon kısa kulaklarını uzatmanın bir yolunu bulabilecek mi? Tavşan Bonbon, arkadaşları gibi uzun, bembeyaz kulakları olsun istiyordu. Annesine her gün, “Neden benim kulaklarım öbür tavşanlarınki gibi değil?” diye soruyordu. Onun bembeyaz, miniminnacık ve çok sevimli kulakları vardı. Ama Bonbon bu durumdan hiç memnun değildi. Kulaklarını uzatmanın bir yolunu bulmak için neler denemedi ki..’

2,5 yaş ve üzeri için uygun olabilir.

Uzun Burun Bingo 

Uzun Burun Bingo aynı Kısa Kulaklı Tavşancık gibi farklılıklar üzerine bir kitap. Kitabın kahramanı Bingo mavi bir fil ve uzun renkli bir hortumu var. Bu renkler kitabı sevmem için yeterli bir neden. Hayvanların farklı renkte farklı boylarda olabileceği duygusunu vermesi harika bence.

‘Bingo, ailesinin en küçüğü ve en sevimlisiydi. Ona herkes “Uzun Burun” diyordu. Neden mi? Çünkü çok ama çok uzun bir hortumu vardı. O, dünyanın en uzun hortumlu filiydi! Bingo, burnu nedeniyle biraz üzülüyor, diğer fillerden farklı olduğu için rahatsızlık duyuyordu. Ancak bir gün arkadaşlarıyla birlikte oynamaya gittikleri şelaleden hiç su akmadığını görünce iş Uzun Burun’a düşecekti!’

İyi Geceler Farecikler

İyi Geceler Farecikler aile sıcaklığı ve sevgiyle dolu bir uyku öncesi kitabı. Akıllıca düşünülmüş bir ritimle çocukları tatlı uykuya hazırlıyor. Çizer Judy Watson’un detaylı çizimleriyle, bu minik fare ailesi adeta can buluyor.

Öp babayı bir kere.
Sarıl anneye iki kere.
“İyi geceler, anne ve baba.”
“İyi geceler, farecikler.”

İyi geceler deme vakti çoktan geldi ama hoplaya zıplaya, etrafta koşturarak yatağa giden bu dört arsız farenin hiç uykusu yok gibi.

Bu sıcak, sevgi dolu hikâye, tüm ailenin birlikte keyif alabileceği, mükemmel bir uyku vakti kitabı. 2 yaş ve üzeri için uygun olabilir

Zeynep’in Kırmızı Çizmeleri

Kar yağmıştı, Zeynep bahçede kardan adam yapıp kızak kaymak istiyordu. Ama dışarı çıkabilmek için kırmızı çizmelerini bulmasını istedi annesi, çünkü terlilerle dışarı çıkamazdı.

Zeynep kırmızı çizmelerini ararken, kedisi Nisan da ona yardım etti. İki arkadaş evin her yerine baktılar, ama aradıkça kafaları daha çok karıştı. Acaba çizmeler nerede olabilir? Zeynep çizmelerini bulmayı başarıp kardan adam yapabilecek mi ne dersiniz ?

Kitap 2 yaş ve üzeri için uygun olabilir.

Walter’ın Endişeye Gerek Yok Giysisi

Hepimiz zaman zaman endişeleniriz. Çocukların endişe düzeyleri bizden çoktur, çünkü bence bizden daha çok hissederler. Birinin gideceğini, bir misafirin geleceğini. İstemedikleri bir şey olacağını bildiklerinde de endişeleri artabilir.

‘Walter her şeye karşı biraz endişeli biridir. Şirinkent’in en önemli günlerinden biri olan Spor Günü yaklaşıyor ve Walter’ın endişeleri tamamen kontrolden çıkmak üzere. Acaba Winnie ve diğer arkadaşlarının onun için hazırladıkları Endişeye Gerek Yok Giysisi Walter’ın bu günü atlatmasını sağlayabilecek mi? Özgüven artırıp bol bol güldüren bu hikâye, arkadaşlarımız sayesinde endişelerimizi geride bırakabileceğimizi anlatıyor.’

Kitapta metinler fazla, 3 yaş ve üzeri için uygun olabilir.

Anahtar

“‘Sakın ha, ben yokken kimseye kapıyı açayım demeyin!’ dedi anne üç oğluna, alışverişe çıkmadan önce… Ama döndüğünde bir baktı ki anahtarını unutmuş! Eh, çocuklara da açmayın dedi ya bir kere… Ne küçüğü ne ortancası ne de büyüğü, hiçbiri açmıyordu kapıyı işte!”

Üç afacan oğlan, annelerine ufak bir oyun oynamaya karar verir… Ardından Isabelle Flas, akıcı dili ve esprili diyaloglarıyla bu sevimli öyküyü anlatır; Annick Masson tablo güzelliğinde resimlerle süsler; böylece ortaya, ünlü “kurt ile yedi keçi yavrusu” masalına da gönderme yapan müthiş eğlenceli bir kitap çıkmış. 3 yaş ve üzeri uygun olabilir.

Gergedanlar Krep Yemez

Benim favori kitaplarımdan, kızlar da bayılıyorlar. Çizimler ile hikaye müthiş bence.. Biz yetişkinlere harika bir mesaj veriyor; ‘günlük hayat çok koşturmacalı olsa da çocuklarınızı dinleyin’ diyor. Bazen bu kitaplar anneler için mi çocuklar için mi emin olamıyorum:)

“Annenin ve babanın, seni çok sevdiklerini bilmene rağmen, bazen söylediğin şeyleri dinlemediklerini hissettiğin oldu mu?
Begüm de annesi ve babasının bazen onu dinlemediğini düşünürdü. Hatta bir gün akvaryumdaki balığın kendisiyle konuştuğunu söylediğinde veya uzaylıları gördüğünü anlattığında sadece kafalarını sallayıp “Evet tatlım, çok güzel” ya da ” Bunu daha sonra konuşalım mı?” diyerek onu dinlememişlerdi.
Bir gün Begüm’ün anlatacak çok önemli bir şeyi oldu ve yine her zamanki gibi kimse onu dinlemedi.
Ne mi oldu…”

Kitap 2 yaş ve üzeri için uygun, bol resimli, az metinli..

Çocuklarınızla, bol okumalı, bol gezmeli keyif bir hafta sonu olsun…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here