Toscana Gezisi Arezzo

0
1459

Arezzo, Floransa’nın 80km güneydoğusunda yer alır.’La Vita e Bella’ filminin burada çekilmesi ile şehir ünlenmiştir. Cartolibberia adlı kitapçıda filmin pek çok sahnesi geçer.

areezzo-toskana

Arezzo Toskana’nın en zengin kentlerinden biridir. Bu zenginliğini başarılı mücevher endüstrisine borçludur. Arezzo’da Piazze Grande en büyük meydandır. Burada her ay bir antika pazarı kuruluyormuş biz denk gelmedik maalesef. Şehrin klisesi; San Francesco’da ünlü freskler yer alır. Fresklerde İsa’nın çarmıha gerildiği haçın tarihi, bilgi ağacı olması, Süleyman döneminde köprü olarak kullanılması anlatılır.

arezzo-toskana6

Toskana bölgesinin genelinde sanat, seramik önemlidir. Pek çok dükkan sahibi de aynı zamanda sanatçıdır. Arezzo’da rengarenk desenli el emeği seramik dükkanlarını gezmeniz mümkün.

Restoran, olarak turistik yerler yerine lokal lezzetler denemeyi tercih ediyoruz. Hem daha uygun fiyatlı oluyor, hem de daha lezzetli. Arezzo’da akşam yemeği için durağımız tarihi bir restoran olan Osteria Agania idi. Adres: Via Mazzini, 10 numara. Burada Fiorentina biftek yiyebilirsiniz. Ayrıca yemekten sonra harika tiramisulardan mutlaka denemenizi öneririm.

arezzo-toskana2

Şehrin sokaklarında dolaşırken bir LGBT yürüyüşüne de eşlik ettik. Müzik ve dans eşliğinde grup açıklamasını yaptı, sonra da sessizce dağıldı.

arezzo-toskana4

Tüm tarihi Toscana kentlerinde mini mini ve sevimli mağazalar gezmeniz mümkün. En çok satılan ürünler zeytinyağı, tekstil, sabun, kurutulmuş sarımsak ve baharatlardan oluşan karışım, mini Toscana resimleri ve tabi ki makarna:) Ben bir restoranda kurutulmuş sarımsak ve baharat karışımını denemiş ve tadını çok beğenmiştim, ondan aldım; evde makarnalarda kullanıyorum çok güzel oluyor aklınızda bulunsun.

arezzo-toskana8

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here