Ebeveynlerin mutlaka izlemesi gereken filmler; Ters Yüz…

0
3363

Hepimizin ortak dileği çocuklarımızın, çocukluk anılarında mutlu anı parçacıkları yaratmak. Ters Yüz konusunu, bu anı parçacıklarından alıyor. Duygular, ihtiyaçlar, anılar, insan doğası, ilişkiler, zihin, aile, dostluk her şey bu filmde…

Sizin de olmadık zamanlarda olmadık hareketler yapan çocuğunuz varsa (hepimizinkiler gibi) onları daha iyi anlamak için bu filmi mutlaka izlemelisiniz:) Film bence çocuklardan çok, ebeveynler ve eğitimciler için keyifli. (belki 10-12 yaş üstü çocuklar da keyif alabilirler)

Film 11 yaşında bir çocuk olan Riley ve onun duygularını hakkında. Bu film eğlenceli bir çizgifilm olmasından öte, hem çocuklara hem de ebeveynlere sağlıklı duygusal gelişim konusunda rehberlik ediyor.

Filmde Neşe, üzüntü, tiksinti, korku, öfke duyguları karakterize edilmiş. Aslında her davranışın arkasında farklı bir deneyim ve duygu var. Bu duygular ne zaman devreye giriyor nasıl tetikleniyor çok da bilmiyoruz. Ters Yüz filminde duygular ve davranışların nereden nasıl oluştuğu oldukça eğlenceli bir dille anlatılmış. Ayrıca filmde duygular karakterize edildiği için çocuklar tarafından da daha rahat anlaşılacaktır.

Neden sadece 5 duygu derseniz diğer tüm duyguların aynı renkler gibi birbirlerinden beslendiğini söylüyor Pixar.

ters yüz

Ters Yüz, sadece olumlu duygulara odaklanmak yerine olumsuz duyguların da önemini vurgulayarak, ebeveynlerde farkındalık yaratıyor.

tersyuz

Bir çocuğun duygu dünyasında neler var, anılar nasıl depolanıyor, uzun dönemli hafıza nasıl oluşuyor, hangi anılar depolanıyor gibi pek çok soruya sempatik yanıtlar var. Ayrıca aile ve dostluk gibi duygularımızdan oluşan adaların resmedilmesi gerçekten muhteşem. 

Ters Yüz filmin konusu şöyle; Riley için hayat, babasının San Francisco’da yeni bir işe başlamasıyla baştan aşağıya değişir. Eski evini, yaşamını geride bırakan Riley’ı şimdi yeni bir ev, okul ve arkadaşlar beklemektedir. Peki içindeki duyguları o ne söyler? Neşe, Korku, Öfke, Nefret  ve Üzüntü… Riley’in zihninin içinde yaşayan, ona günlük hayatında tavsiyeler veren duyguları bu yeni hayata alışırken ufak bir kaosa neden olacaktır.

Film, çocuklara hayatlarında sadece Neşe duygusunun olmasının mümkün olmadığını, Korku, Üzüntü , Öfke ve Tiksinti gibi duyguların olmasının faydalarını anlatıyor. Yani olumsuz duyguların sadece kaçınılması gereken duygular olarak anlatmak yerine, olumsuz duyguların olumlu yansımalarına da değiniyor.

Ters Yüz filmini tüm ebeveynler mutlaka, anlayacak yaşa geldiklerinde çocuklar da izlemeliler.

Filmde okulun ilk günü akşam yaşanan anne-baba-çocuk yemek sahnesi var ki ona bayıldım. Türkçe dublajlı filmde üzüntüyü Gupse Özay muhteşem seslendirmiş:)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here