Prenses Kaguya Masalı

6
1786

Eskiden beri seyahat etmeyi çok severim. Ama her seyahatin aslında kendime bir yolculuk olduğunu keşfettikten sonra seyahatler daha keyifli hale geldi benim için.

Henüz gitmedim ama çok görmek istediğim, farklı-sıradışı kültürü ile beni en çok etkileyen ülkelerden biri Japonya. ‘Prenses Kaguya Masalı’ muhteşem müzikleri, üstündeki bahar kokusu ile harika bir animasyon yapım. Okurken size filmin müzikleri eşlik etsin isterseniz buyrun…

‘Prenses Kaguya Masalı’ bir Japon animasyon filmi. Orijinal adı ‘The tale of the Princess Kaguya’. Stüdyo Ghibli tarafından yaratılan filmin yönetmeni Isao Takahata, 2013 yapımı. Animasyonun konusu şöyle; çocuğu olmayan bir yaşlı çift dağın eteğinde bambu keserek geçimini sağlamaktadır. Bir gün bambuların arasından minyatür bir bebek gönderilir ve bu bebekle yaşlı çiftin hayatı değişir.

Artık anne-baba olmuşlardır. Bir çaput ve anne sütü bebeğe bakmak için yeterlidir. Geceleri üstünü yamalı bir bezle örterler ve minyatür bebek büyür ama diğer bebeklerden çok daha hızlı büyümektedir.

Princess-Kaguya-640x360

Prenses Kaguya’nın çocukluğu bu muhteşem doğada geçer. Doğadayken çok çok hızlı büyümektedir.

Yönetmen bizi ormandaki görüntülerde masal gibi diyarlara götürüyor. Doğanın birbir çiçeği, rengi, ağaçlar tarif edilemeyecek kadar güzeller. Çizimler, renkler muhteşem değil mi?

the-tale-of-the-princess-kaguya (1)

Fakat sonra babası, bir prenses olduğu için onun şehirde yaşaması gerektiğine karar veriyor. Aile şehre taşınıyor ve macera başlıyor artık Kaguya’nın yeni bir hayatı var…

kaguya2

Animasyon filmde öyle güzel göndermeler var ki; şehir ve doğa arasındaki fark, mutluluk ve mutsuzluk arasındaki ince çizgi, yoksulluk ve zenginlik arasındaki kaybolmuşluk duygusu muazzam. Ayrıca film, Japon kültürüne dair pek çok öğeyi içeriyor; müzik, saygı, aile temalarının altı çizilmiş.

Pixar stüdyolarından çıkan Hollywood animasyonları elbette etkileyici. Ama Stüdyo Ghibli’den çıkmış bu animasyon film bence hem büyülü hem de sihirli. Film daha çok yetişkinler için, ayrıca 8-10 yaşın üzerindeki çocuklar da izleyebilirler. Keyifli seyirler..

6 YORUMLAR

 1. Gigli stüdyolarından çıkan diğer muhteşem eserler gibi bu da harika. Seyretmesi, dinlemesi ve sonrasında çocuklarla konuşması çok keyifli.
  Daha küçük çocuklar için Deniz Kızı Ponyo ve Totoro’yu tavsiye ederim. Benzer naiflik ve güzellikte, harika filmler.

  Disney filmlerinde çokça kullanılan toplumsal cinsiyet rolleri sizi de rahatsız ediyor mu? Özellikle bu tarz filmler çölde vaha gibi geliyor.

  sevgiyle…

  • Merhaba,
   Film önerileri için teşekkürler, Ponyo ve Totoro’ya bayılıyoruz:)
   Açıkçası eğer kafayı takarsam ortada rahatsız edebilecek o kadar çok şey var ki, toplumsal cinsiyet rolleri, Barbie bebekleri vs. Ama çok takmamaya çalışıyorum. Çünkü bence çocuklar roller hakkında en çok aileyi örnek alıyorlar. Bu konuda en iyi örnek onlara bizler olabiliriz gibi geliyor:)
   çok sevgiler,

 2. ah be sevgili güneşannem,
  tam da kızıma yok yere çok bağırdığım için perişanken, bir de bunu izlemek beni perişan etti diyebilirim.
  bence tokat gibi bir animasyon..
  sabahın 4 ‘ünde ağlıyorum hala.
  paylaşımlarınız için bu vesileyle tekrar teşekkür ederim.

 3. Benimki üzülmek değildi aslında, yüzleşme diyelim. Çok şükür ki o gün gibi değil her gün 🙂
  Kucak dolusu sevgilerimle, güzel günler dilerim 🙂

CEVAP VER