Doğayla Öğreniyorum’la Belgrad Ormanında bir gün

0
1215

Hafta sonu Gaye Amus ile Belgrad Ormanı’nda bir gezi yaptık. Kendisi Doğayla Öğreniyorum‘un kurucusu. Gaye hanım orman okulları alanında Finlandiya’da eğitim görmüş, doğada çocukla vakit geçirmek konusunda seminerler veriyor. Ayrıca 3-6 yaş arası çocuklar için ormanda geziler düzenliyor.

Doğa’da Öğreniyorum gezilerini uzun zamandır takip ediyorum, ancak yağış ve bizdeki akış nedeniyle bir türlü bu geziye fırsat bulamamıştık. Daha önce de Belgrad Ormanı’na kendimiz gitmiş ve çok keyif almıştık, ama bu gezi diğerlerinden daha  keşif dolu geçti:)

Tabi bu geziye katılmadan önce benim de anne olarak bazı endişelerim vardı;

  • Uzun yürüyüşten hoşlanmayan kızım, tüm parkuru yürüyecek mi?
  • Ben gitmeyi çok istiyorum ama o keyif alacak mı?
  • Ulaşım nasıl olacak gidiş-dönüşte trafik olur mu vs vs…

dogada-ogreniyorum-2-e1434356094720

Şu manzaradan sonra tüm kaygılarımın ne kadar yersiz olduğunu tabi ki anladım:) Ve gidebildiğimiz her hafta sonu ormana gitmeye karar verdim. Çünkü ormanda ben huzur buldum, onlarsa doğal materyallerle oynama fırsatını yakaladılar. Bundan daha güzel ne olabilir ki?

Doğada çocuklarla yapılan yaklaşık bir saatlik yürüyüş hız yürüyüşü değil, temposunu çocukların yürüme hızından alıyor. Bizim grup 4 yaş grubuydu. Çocuklar ne hızda yürürlerse, yetişkinler de aynı hızda yürüyorlardı. Hız kaygısı olmadıktan sonra yemyeşil bir parkurda yürümek yeşil bir yolculuğa çıkmak gibiydi.

Parkur kısaydı, Nisan hiç yorulmadı. Hatta ara verdik, daire olup oyun bile oynadık, çok eğlendi. Cemre (2,5 yaş) zorlanır diye onu bu yürüyüşe getirmemiştim, ama sonradan anladım ki o da gayet güzel yürürmüş.. Bir dahaki sefere onu da götüreceğim.

Bizim bahçeden dolayı salyangoz deneyimleri vardı ama solucana hiç dokunmamışlardı, gezide ellerine aldılar, gıdıklandılar:) Bazen İplere tutunup yürüdük. Masallardaki ormanda bir maceraya çıkmış gibi oldular..

Parkurun sonunda mini bir kamp alanına vardık. Bu alanda amaç getirdiklerimizle biraz atıştırmak ve vakit geçirmekti. Alanda mini bir dere de vardı. Nisan yağmur botlarını giymişti, sulara girdi. O sırada Cemre de babasıyla kamp alanına geldi, onda spor ayakkabıları vardı. Bizimkiler derede oynamaya başladılar. Bir ara baktım Nisan nehirde yüzünü ve saçlarını yıkıyor. Belki de hayatlarının en mutlu anlarından birini yaşadılar.

Yanlış anlaşılmasın suya girmek ya da suyla oynamak zorunlu değil, tercihi bir durum, ben zaten onları girsinler diye götürmüştüm:) Burada bıraksam 4-5 saat oynayabilirlerdi:)

Havlu ve yedek kıyafet/ayakkabı almakta fayda var. Geziden önce Gaye hanım, kapsamlı bir hazırlık dökümanını katılımcı aileler ile paylaşıyor.

dogada-ogreniyorum-1-e1434356053751
Kamp alanında bir şeyler atıştırdık sonra ekipten biri, çocuklara ormanda nasıl ateş yakılabileceğini gösterdi.(Burada endişelenecek bir şey yok.) Minik bir pamuk parçası ve çakmak taşı kullandı. Cemre bile kendince denedi. Ateş yanmadı ama ‘başardımm’ diye bağırdı:)

Doğanın çocuklar üzerindeki olumlu etkisi saymakla bitmez. Geçtiğimiz ay köyümüzde de pek keyifli vakit geçirmiştik. Bitki yetiştirmek, doğa yürüyüşleri, solucanları izleme-dokunmak, toprağa basmak çocukları hem sakinleştiriyor hem de sıkıcı plastik oyuncaklardan farklı olarak çocuklar, gerçek-doğal materyallere dokunmuş, onlarla oynamış oluyorlar.

Unutmayın doğa ile iç içe olan çocuk, mutlu çocuktur, gelin siz de hafta sonu programlarınızı doğaya kaydırın. Sıkılırlar diye düşünmeyin, inanın tam tersi çok eğleniyorlar, daha önce geçirdiğimiz birkaç saatlik deneyimi de yazmıştım.

Gaye hanım der ki ‘Kötü hava yoktur, kötü giyim vardır’. Her hava koşulunda dışarıda olmak, çocuklar için sağlıklıdır ve ihtiyaçtır. Hatta açık havada vakit geçiren çocuklar daha az hastalanırlar.

Gaye Amus’un ebeveynler ve aileler için düzenlediği seminer bilgilerine buradan ulaşablirsiniz. Etkinlikleri ve gezileri de buradan takip edebilirsiniz.

‘Doğa mı kaldı, ağaç mı kaldı?’ demiyorum artık. Siz de demeyin, orman orada ve var. Yeter ki siz gitmek isteyin. Yemyeşil günler dilerim…

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER