Chianti Bölgesi Castello di Verazzano

0
584
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Chianti bölgesi Toscana ile ilgili fotoğraflara konu olan, o uçsuz bucaksız üzüm bağlarının olduğu bölge. Dünyanın en kaliteli Chianti şaraplarının üzümleri bu bölgede yetişiyor ve bölgede yetişen üzümlerden üretilen şaraplar özel olarak etiketleniyor. Sadece bu bölgede yetişen üzümlerden üretilen şaraplar Chianti etiketine sahip olabiliyorlar.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Chianti bölgesindeki yüzyıllık kaleleri ziyaret etmeniz mümkün. Bölgenin ailelerinin olan kalelerin bazı bölümleri yıpransa da yenilenerek ziyarete açılmış, birçoğunda hala üretim devam ediyor. Ancak bu kaleler için önceden bir rezervasyon mutlaka yaptırmanız gerekiyor. Yarım gününüzü bu ziyarete ayırabilirsiniz, bu sırada kale gezisi sırasında; üretim tesisini gezme ve yemek gibi akış oluyor.

Biz ziyaret için Castello di Verazzinao Kalesi’ni seçtik. Kale yüzyıllar önce soylu bir ailenin yaşadığı, şarap üretimi, tarım ve hayvancılık yapılan bir yer.

Bizim yarım günlük tur programımızda; kaleyi gezme, tarihini dinleme, mahzenleri gezme ve sonrasında da öğle yemeği vardı. Bağ bozumu zamanı giderseniz üretime de şahit olma şansınız olur. Baharda orada olmak ayrı güzel çünkü baharda yeşilin her tonunu yakalamanız mümkün. Hava aşırı sıcak olmadığı için rahat bir ziyaret gerçekleştirme şansınız var.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Verazzinao ailesi yüzyıllar boyu bu kalede yaşamışlar. Tabi zamanla kale zarar görmüş ve son kuşak tarafından restore edilmiş. Kaleyi gezerken kalenin tarihi bilen bir rehber size eşlik ediyor.

Bağ bozumu sırasında üzümler toplandıktan sonra ahşap askılara asılıyormuş ve uzun süre sularının akması için bekletiliyormuş, böylece şarap üretimi için daha kaliteli, daha az sulu üzümler elde ediliyormuş. Bu askı yöntemini ilk defa gördüm. Kalenin inanılmaz büyük bir mahzeni vardı. Chianti bölgesine özel bir etiket bulunuyor ve sadece bu bölgede yetişen üzümlerin şarapları bu etiket ile satılabiliyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Üzüm bağları hep eğimli alanlarda, eğimli alanda yetişen üzümler daha kaliteli oluyormuş. Kalede bağcılık dışında, hayvancılık, peynir üretimi ve zeytinyağı da üretiliyordu. Ayrıca 10 yıl fermantasyon görmüş sirke yapıyorlar, tadı tarif edilemeyecek kadar muhteşemdi.Kızlara şifa niyetine sike aldım, her gün bir kaşık içiyorlar. Bu da kaledeki şahane restoranın mini bir videosu, keyifli seyirler:)

Ayrıca düğün organizasyonları için de kaleyi kiralıyorlarmış.Orada bulunduğumuz gün havuz başında bir düğün hazırlığı vardı. Evlenmek için sahiden muhteşem bir yer:)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here