Bebekle tatilde bir gün

0
1141

Bir minikle yolculuk hali çok heyecanlı. İlk kez çıkılan tatil, ilk tatil resimleri, suyla ve kumla tanışma, ileride çokça anlatılacak belki de en eğlenceli deneyimlerden. Diğer yandan yol için hazırlıklar, ihtiyaçlar, tatilde bir gün nasıl geçer gibi konular anneler için önemli.

Zaman geçip kızlar büyüdükçe, onların tatilden beklentilerini, nasıl bir tatilde daha mutlu olacaklarını keşfettik. Böylece aslında birlikte nasıl bir tatil planlayabileceğimizi öğrendik. Öncelikle yolculuk esnasından başlamakta fayda var. Dar alanlarda çocukların sıkılma ihtimallerine karşın, zaman geçirebilecekleri materyallerden oluşan bir yolculuk çantasına ihtiyaç var. Bizim yolculuk çantamızı aşağıda görebilirsiniz, çok şey var gibi ama fazla yer kaplamıyorlar. Tabi bunlar haricinde bez ve yedek kıyafetler de var.

Bebekle tatil için yolculuk çantamda neler var? 

  • Her ay severek okuduğumuz Meraklı Minik Dergisi
  • Migros indirimi sırasında aldığım uygun fiyatlı 2 adet boyama kitabı ve boya kalemleri (Her 23 Nisan’da olur ve biz stok yaparız.)
  • Yine Migros’tan alışveriş karşılığı ücretsiz hediye edilen mini hayvanlar yapbozu.
  • Taşınabilir boyutta Uykudan Önce serisinden iki ince kitap. Siz isterseniz çocuğunuzun en sevdiği veya daha önce hiç görmediği bir kitabı da tercih edebilirsiniz.
  • Bardabas oyun kutularından çıkan, yanımızda taşıyabileceğimiz boyutta mini aktiviteler. Bu yolculukta anne bileziği aktivitesini yanımıza aldık, Nisan uçakta sıkılmadan yaptı, bana hediye etmek yerine kendi taktı tabi ki:)
  • İki miniboy playdoh hamuru
  • Suluboya seti; otelde doğal malzeme olarak bulabildiğimiz ne varsa(taş, kozalak, yaprak vb.) boyamak için..
  • Atıştırmalıklar; meyve veya kuruyemiş.
  • Uçak seyahatinde kullanmak için mini bir su, kulakların tıkanma ihtimaline karşı tatsız sakız.
  • 4 yaş ve üzeri çocuklar ile araba ile seyahatte bilmece sormayı ve şarkı söylemeyi de öneririm. Herkes sıra ile şarkı söyleyebilir, fıkra anlatabilir ya da bilmece sorabilir. Arabada ailecek oynayınca pek keyifli oluyor.

Yolculuk çantamızın içeriği tamamen kızların yaşlarından ve yaşa uygun seçtiklerimden kaynaklanıyor. Siz de çocuğunuzun yaşına uygun, özellikle daha önce görmediği oyunlardan çantanıza alırsanız yolculuk daha keyifli hale gelebilir.

Eğer bebeğinizle ilk kez tatile çıkacaksanız ve ‘Ne zaman çıkabilirim?’ gibi sorularınız varsa şu yazıya göz atabilirsiniz. Tatil valizi hazırlama detaylarına ise burada yer vermiştim.

Otel olarak; gölge alanların yoğun olduğu, bol ağaçlıklı, çocuk konseptli, mini veya butik otelleri tercih ediyorum. Bu tip otellerde çocuklar için bol bol aktiviteler ve arkadaşlar oluyor ve oda-deniz-yemek-park mesafeleri kısa olduğu için de daha rahat ediyorum.

Bebekli tatilde bir günü nasıl geçiriyoruz ?

Aslında günün nasıl akacağı bebeğinizin sabah uyanma saatine göre değişiklik gösterecektir. Umalım ki tatilde bebekler anne-babalarına daha insaflı davranıp biraz daha geç uyansınlar.. Bizim uyanma saatimiz dahilinde günümüz şöyle geçiyordu;

08.00-9.00 Arası kalkış ve kahvaltı

9.00-9.30 Dinlenme, deniz için hazırlanma

09.30-10.30 Deniz, sonrasında duş

10.30-12.30 Parkta ve gölge alanlarda vakit geçirme, sulu boya ile kozalak boyama, kitap okuma, sohbet etme, top oynama vb.

12.30-13.30 Öğle yemeği

14.00-16.00 Dinlenme (Uyku&Masal)

16.30-19.30 Denizde yüzme, sahilde kum oynamaca

Önemli olan sıcak öğle saatlerini daha dinlenerek geçirmek ve sıcaktan zarar görmemek.

Tatillerimizde havuz kullanmamayı tercih ediyoruz. Doktorumuz Barbaros Ilıkkan’ın hep söylediği gibi ‘En pis deniz, en temiz havuzdan daha temizdir’. Biz de genel olarak ‘mis gibi denizi bulmuşken havuza kim bakar?’ diyoruz.. Evet deniz daha soğuk. Ama çocuklar soğuk denizden veya soğuk havadan hasta olmazlar. Denizden çıkar çıkmaz iyice kurulanmaları gerekir. Kurulandıktan sonra bir problem olmaz. İlla deniz sıcak olsun derseniz Akdeniz size daha uygun olabilir, malum Ege deniz sıcaklığı ortalama derecelerde.

Uzun bir zaman kumlu plajlar aradık… 

Çocuklar kumla oynasınlar diye elbette. Ama bir çok otel çakılda dahi olsa mini kum alanları oluşturuyor ve dolayısıyla çocuklar oynama fırsatı buluyorlar. Önemli olan çocukların rahat edecekleri, bol gölgeli ortamlarda bulunmaları. Ailecek en çok Ege denizini sevdiğimiz için, artık biz de mini çakıllar ile yaşamaya alıştık, deniz ayakkabılarımızı giyip denize gidiyoruz:) Aman çakıl batmasın diye nereye kadar koruyabiliriz ki çocukları değil mi? İlla bir gün basacaklar o çakıla…

Herkese minik kuzuları ile bol eğlenceli ve keyifli tatiller dilerim..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here