Art International Fuarı ve Ülker Çocuk Sanat Atölyesi

0
1126

Çocuklarla müzeye gitmeyi ve sanat etkinliklerini gezmeyi seviyorum. Bebeklikten itibaren müze gezmelerinde hiç bir sakınca görmüyorum. Sanatı anlamak veya yorumlamak için yetişkin olmanın bir zorunluluk olduğunu düşünmüyorum:) Hatta bazen bizim göremediğimiz detayları o masum gözleriyle o kadar güzel yorumluyorlar ki şaşırıp kalabiliyorsunuz.

Çocukların segi gezmelerinin ve müze etkinliklerine katılmalarının sadece el beceri gelişimi için değil, büyük resimde estetik anlayışlarının gelişimi için faydalı olduğunu düşünüyorum. Eskilerden ‘Çocukla müze gezilir’ yazısını buradan okuyabilirsiniz.

Art International Fuarı 

Dünyanın önde gelen galerilerini İstanbul’da ağırlayan fuar, Haliç kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Bu yıl fuarın üçüncü yılıydı, dünyaca ünlü sanatçıların çok konuşulacak işlerini görme fırsatı bulduk.

Andy Warhol’dan Jan Fabre’e, Banksy’den Damien Hirst’e, dünyaca ünlü isimlerin eserleri sergi kapsamında yer alıyordu..

Ülker Çocuk Sanat Atölyesi

Sevgili ÇocuklaGezerizBiz Esra’cım sağolsun, Art International fuarı kapsamında düzenlenecek Ülker Çocuk Sanat Atölyesi‘nden haberdar etmişti bizi, rezervasyonumuzu yaptık ve gittik. Atölye ücretsizdi. Aslında 6 yaş ve üzerini kabul ediyorlardı. Nisan 4,5 olduğu için katılabileceğini düşündük, sıkılırsa zaten istediği zaman yanımıza gelebilirdi.

Cemre’nin içeriye gireceğini düşünmemiştik o bizimle birlikte fuarı gezecekti. Ama girişte bir eğitmenle girebileceğini belirttiler, kendisine de sorunca ‘isterim’ dediği için biz de girmesine izin verdik. Veliler atölye alanında giriş yapamıyorlardı.

Ülker Çocuk Sanat Atölyesi Programı 

Çocuklar sanatın tarihsel gelişimini  İnteraktif Sanat Tarihi Tüneli’ni gezerek ve deneyimleyerek öğrenecekti. Atölyede, serbest boyama, kolaj ve duvar boyama gibi çalışmalara ek olarak ‘spin painting’ deneyimine yer verildi. Spin painting denilen faaliyet bisikletin pedallarının çevrilerek boya dolu bir çarkın çevrilmesi ve bir resim oluşturulmasıydı. Çocuklar bu faaliyeti yapmaya bayıldılar. Ayrıca atölyede mekânda kullanılan malzemelerin geri dönüşümlü olmasına da önem veriliyor.

Ülker Çocuk Sanat Atölyesi Organizasyon

Öncelikle belirtmek gerekiyor ki; organizasyon çok sistemli ve başarılıydı. Buradan ekibi tekrar tebrik etmek isterim. Her çocuk kapıda gruplar halinde içeriye alınıyordu, her grubun başında 1-2 öğretmen vardı. Her çocuğun kolunda velilerin telefon bilgileri yer alıyordu, çocuklar içeriye imza ile kabul ediliyor ve yine imza ile ailelere teslim ediliyorlardı. Çocukların bulunduğu tüm salonların gözlemlenebileceği bir kamera sistemi kurulmuş. Böylece siz beklerken içeride çocuğunuz hangi alanda ne yapıyor görebiliyorsunuz. Biz de içimiz rahat bir şekilde kızları teslim ettik.

Telefon numaralarımızı da bıraktığımız için biz de anne-baba fuarı gezmeye başladık. Onların programı 1,5 saatlikti. Fuar tek kelimeyle muhteşemdi. Dünyanın dört bir yanından gelmiş eserleri aynı ortamda görmek harikaydı.

cocukla-muze-gezmek

Yarım saatin sonunda haber geldi, Cemre çıkmak istemişti:) Onu karşıladık ve gezmeye devam ettik.

art_international_2015

Kızlar için ilgi çekici olanlar, havada asılı adacıklar, dantel desenli köpek ve duvardaki kurbağalardı. Bir de dua eder gibi duran adamların yanında selfie çektiren fuar ziyaretçileri vardı ki; Nisan ‘ne yapıyor bunlar yahu’ gözüyle komik komik baktı. Çıkışta baktım o da heykeller gibi poz veriyor:)

Baştan ne kadar anlatsak ve uyardıysak da sanat eserlerine dokundukları oldu:) Allahtan yabancı sanatçılar bu konuda daha anlayışlılar çok sıkıntı yaşamadık:)

art_international_cocuk

Her müze, fuar ziyaretinin çocuklara pek çok faydası var…

Renkleri keşfetme, tuhaf şekiller görme, sanatın sadece tablolardan ibaret olmadığını, farklı formları olabileceğini anlama, sanatçıların da bizler gibi insan olduğunu ve onlarla sohbet edebileceğimizi kavrama, eserleri için sanatçıları tebrik edebilmenin güzelliğini keşfetmeyi yaşayabilirler.

Yaşıtlara göre çocukları guruplama

Etkinliklikleri yetişkin, çocuk olarak ve hatta çocukları da artık yaşlarına göre gruplandırıyoruz. Yapılandırılmış etkinlikler için bu bir ihtiyaç, örneğin okul gibi alanlarda. Ama sokaktaki hayatta çocuk ailesi ile fuar da gezebilmeli, kendinden büyük akranlarla oynayıp öğrenebilmeli de.. Bunların hepsi harika kazanımlar bence.

Bu da atlöyenin ve gezimizin kısa videosu, keyifli seyirler…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here