Film önerisi; Küçük Prens Sinemalarda

0
2609

-‘Bana bir koyun çizer misin?’.

Eğer siz de bu repliği hatırlıyorsanız Küçük Prens bir dönem sizin de hayatınıza dokunmuş demektir… Benim için ‘Küçük Prens’i izlemek, bir çocukluk hayalinin ete kemiğe bürünmüş haliyle tanışmak gibiydi…

Dünyanın en çok okunan kitaplarından biri Küçük Prens, Fransız yazar ve pilot Antoine de Saint-Exupery kaleminden çıkan eser, pek çok kez sinemaya uyarlanmış, daha öncekileri izlememiş olsam da Pixar’ın muhteşem bir iş çıkardığını söylemek mümkün.

Marion Cotillard, Jeff Bridges, James Franco, Rachel McAdams, Benicio Del Toro, Ricky Gervais gibi ünlülerin seslendirdiği Küçük Prens’in yönetmeni, Kung Fu Panda ile tanıdığımız Mark Osborne.

 Tüm zamanların en çok satan, en çok ürünü satın alınan, en çok sözleri alıntı olarak kullanılan kitabı, beni elimden tuttu ve çocukluğuma, hayallerime götürdü.

Peki ‘Neden Küçük Prensi izlemeliyim?’ derseniz işte benim listem..

  • Pixar Küçük Prens’te yine mucizeler yaratmış; o kadar gerçekçi ve muhteşem ki… Karakterlerin gözlerinden duygularını anlabiliyorsunuz.

The-Little-Prince2

  • Kitap dışında yeni karakterler ve hikaye örgüsü ile film oldukça renklenmiş.

Le-Petit-Prince

  • Pixar, Küçük Prens’in olduğu bölümleri stop motion ile anlatmış. Film çizgi dünyada geçtiği için Küçük Prens’in bölümleri bu şekilde masalsı bir şekilde filmden ayrılmış. Ama geçişler de bir o kadar muhteşem ki, bir an kızın hikayesinde, bir an Küçük Prens’te kendinizi bulabiliyorsunuz.

  • Yine tilki ve yine bir dostluk hikayesi var filmde.. Arkadaşım Tilki gibi. 
  • ‘Peki sen kırmızı gülün için gezegen gezegen gezmeye hazır mısın?’

The-Little-Prince1

  • Ufaklıkla pilotun yani yazarın, tanıştıkları an görülmeye değer. Sımsıcak bir dost elinin hayattaki en kıymetli değer olduğunu tekrar gözler önüne seriyor.

kucuk prens 5

  • ‘Büyürken herşeyi unutuyoruz.’ Yetişkinlerin dünyası ile çocukların dünyası arasındaki derin farkı hatırlamak ruhunuza iyi gelecek. 
  • Plansız, zamansız, yapılanmamış, serbest oyunun bir çocuğun ruhuna ne kadar iyi geldiğini tekrar hatırlayacaksınız.

kucuk prens7

  • Kızının ‘Hayat planının’ önünde duran ve gözleri parlayarak anlatan anne-babanın  aynasında kendinizi görebilirsiniz. Çocukların zaman planlı hayatlarında aslında ne kadar boğulduklarını, nefes alamadıklarını ve ne kadar yalnız olduklarını tekrar fark edebilirsiniz.

kucuk prens4

  • Son olarak filme gitmeseniz bile, bir akşam çocuğunuzla birlikte uzun uzun yıldızları izleyin, birlikte hayaller kurun. Ya da günbatımını izleyin:) Beraber hayaller kurmak bizi birbirimize bağlar…

küçük prens6

Filme çocuklu gitmek isteyen aileler için;

Biz 3 ve 4 yaşında iki minikle gittik bence bu yaş grupları için film çok uygun değil. Aynı Minyonlar filmi gibi, bu film de yetişkinler için hazırlanmış. 6 yaş ve üzeri izleyebilir, 10 yaş ve üzeri daha rahat anlayabilir filmi.

Yanlış anlaşılmasın filmde herhangi bir şiddet sahnesi yok. Bazı sahnelerde hafif gerilimler var, bazı tiplemeler çocuklar için biraz ürkünç olabilir. Örneğin; Nisan filmdeki anneye hiç tahammül edemedi, o çıktığında ‘çok kötü’ diyip durdu, biz de çok zorlamadık ve dışarı çıktılar.

Küçük Prens Kitabın Konusunu hatırlarsak.. 

Yazarın uçağı bozulur ve Sahra Çölüne iniş yapmak zorunda kalır. Çölde Küçük Prens ile karşılaşır. Küçük Prens yazara yaşadığı yeri, yaşadığı maceraları anlatmaya başlar. O, B612 Asteroidinde tek başına yaşayan bir prenstir. Gezegeninde çok sevdiği güle özenle bakar. Gülüne nasıl daha faydalı olabileceğinin yollarını araştırmak istediği için diğer gezegenleri gezmek zorunda kalmıştır.

Kralın gezegeninde otorite tutkusunu, sanatçının gezegeninde kendini beğenmişliği, sarhoşun gezegeninde saplantıyı, işadamının gezegeninde amaçsız sahip olma tutkusunu, fenercinin gezegeninde öğrenmeden, değişmeden emir yerine getirmeyi coğrafyacının gezegeninde elitizmi görür. Hepsinden mutsuz ayrılır. Son gezegen ise dünyadır. Dünya, diğerlerinden farklı olarak büyük ve kalabalık bir gezegendir. insanların kendi değerlerinden daha çok giysileriyle anlam ve değer kazandıkları bir yerdir.

Son söz filmden… 

‘Gözler her zaman gerçeği görmez ki, ruhuyla bakmalı insan gerçekten görebilmek için… ‘

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here