Kanada Anaokulları Açılıyor

0
2867

Haberi ilk duyduğumda Kanada’lı bir özel okulun Türkiye’de bir okul açtığını düşünmüştüm, ancak dinlediğimde konunun pek de öyle olmadığını anladım.

Kanada’nın dünya genelinde 14 ülkede ve 70 kampüste uyguladığı eğitim sistemi, Kanada hükümeti işbirliği ile Türkiye’ye geliyor. Çamlıca ve Levent’te Anaokulu şubeleri açılıyor. Öncelikle anaokulu ile başlayan yapılanma, sırasıyla ortaokul ve lise için de devam ediyor olacak. Üstelik Kanada Okullarından mezun olan çocuklar çift diplomalı olarak mezun olacaklar. Örneğin burada ortaokulu bitiren bir öğrenci orada lise öğrenimine devam edebiliyor olacak.

Benim için konunun en ilgi çekici yanı, Kanada gibi Pisa skorları yüksek olan ve eğitim sistemi ile tüm dünyaya örnek olan bir müfredatın Türkiye’ye geliyor olması.

Okul tanıtımı sırasında, Kanada Anaokulları Eğitim Direktörü Heather Jones ile tanıştım ve okulun kuruluş hikayesini ondan dinledim. Uzun yıllar emek verilmiş bir proje bu. Sistemler arasında kafası karışmış bir ebeveyn olarak ilk sorum hangi eğitim sistemini takip edecekleri doğrultusunda oldu.

Eğitim Sistemi

Kanada Anaokulları’nın tüm eğitim sistemlerinden beslenen bir müfredatı varmış. Bu müfredat, John Bennett (International), Reggio Emilia (İtalya), Experiential Education (Flanders), High/Scope (ABD) ve Finlandiya’daki National Curriculum Guidelines on Early Childhood Education’daki araştırma ve çalışmalardan yararlanıyormuş. Dolayısıyla çok perspektifli bir eğitim yaklaşımı var. Müfredat kitapçıklarına göz attım, oldukça zengin görünüyordu.

Kanada Anaokulları2

Çift dilli eğitim

Okulda iki dilli eğitim olacak. 2, 3 ve 4 yaş öğrencilerin sınıf öğretmeni Türk olacak ve Kanada’lı öğretmenler tarafından desteklenecek. 5 yaş sınıfında ise Kanada’lı öğretmenler giriyor olacak. Açıkçası bu yaklaşımı çok beğendim. Çocuklara anadillerinde yetkin olmadan tamamen İngilizce eğitim verilmesini çok uygun bulmuyorum.

Veli İşbirliği 

Eğitim Direktörü Heather Jones’un önemle altını çizdiği diğer bir konu veli işbirliği idi. Velilerin kendi uzmanlıkları, katkıları doğrultusunda destek alınacakmış. Veli-okul-öğretmen işbirliği yoğun olacakmış. Bu yoğun işbirliğinin de çocuklara katkısı olacağını düşünüyorum. İnsan özel okul sistemine girince bunu biraz daha anlıyor. Gelecekte de veli görüşüne değer veren okulların öne çıkacağını düşünüyorum.

Çocuğa saygı 

Blogda sıkça dile getirdiğim çocuğa saygı perspektifini, bir okul tanıtımında dinlemek beni oldukça mutlu etti. Onun sınırlarına, öğrenme biçimine hatta varolma biçimine saygının çok önemli olduğu görüşündeyim.

Açıkhava ve Bahçe Kullanımı

‘Kötü hava yoktur, kötü giyim vardır’ felsefesinde inanan biri olarak, benim için okullarda bahçe kullanımı önemli. Açıkhavanın çocukların sağlığı üzerinde önemli etkisi olduğu görüşündeyim. Her iki şubede de parklar ve büyük bahçeler mevcut. Bu alanlarda çocukların yaz-kış uzun vakitler geçirmesi planlanıyormuş. Hatta Çamlıca bahçesinde ekim-dikim için bir alan bile yaratmışlar.

Beslenme

Okul seçiminde en önemli konulardan biri de beslenme konusu. El bebek gül bebek beslediğimiz çocukların okulda da aynı şekilde devam etmesini diliyoruz. Pek çok okul yemek hizmetlerini dışardan satın alıyor. Kanada Anaokulu’nda taze taze yemekler okul tarafından pişirilecekmiş. Şimdiden bir gıda denetim uzmanı ile bu alanda çalışmaya başlamışlar.

Ziyaretimizi Çamlıca şubesine gerçekleştirdik. Sınıflar oldukça geniş, ferah ve ışık alıyor, pırıl pırıl. Sınıflarda ahşap oyuncaklar, kitap okuma köşesi, mutfak gibi keyifli alanlar mevcut. Kızlar burada uzunca vakit geçirdiler, çıkmak istemediler.

Kanada anaokulları3

Eğitim Direktörü Heather Jones’dan dinlediğim ve bence Kanada Anaokulları’nın öne çıkan yönleri şunlar;

  • Çocukların okuldan mezun olurken hem Türk hem de Kanada diplomasına sahip olmaları,
  • Türk müfredatı ile Kanada müfredatının iyi bir karmasının sağlanacak olması,
  • Her iki kampüsün de Kanadalı yöneticiler tarafından yönetiliyor olması,
  • Okulun Kanada Hükümeti tarafından da denetlenecek olması,
  • Kaliteli, nezih bir eğitim otamı sağlanacak olması
  • Çocukları önemseyen, onlara değer veren öğretmenler ile çalışılıyor olması,
  • Öğretmenlerin hem profosyonel gelişim hem de öğrenme konusunda önemli bir birikime sahip olmaları,
  • İngilizce’nin okulda ikinci dil olarak öğretiliyor olması,
  • Çocuk odaklı; çocuğun akademik, fiziki, sosyal ve duygusal zekasının gelişimini hedefleyen Türk ve Kanada sertifikalı eğitimcilerin okulda çalışılacak olması.

Kanada Anaokulları1

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here