Fil’in arkadaşı ve Antik Çağ Hindistan Hikayeleri

0
1099

Bazı çocuk kitaplarını onlara mı kendime mi seçiyorum bilmiyorum, bu kitap da öyle işte…

‘The Elephant’s Friend and other Tales from Ancient India’ (Fil’in arkadaşı ve Antik Çağ Hindistan Hikayeleri)

Henüz ziyaret etmemiş olsam da kültürüne, renklerine hayran olduğum bir ülke Hindistan. Bu kitabın ilk kapağına aşık oldum sanırım, şu renklerin güzelliğine bakar mısınız?

Kızlar da kitabın pembe kapağına ve üzerindeki mavi file bayıldılar. Kitabın yazarı ve çizeri Marcia Williams. Adından da anlaşılacağı üzere kitap Antik Çağ Hindistan efsane ve hikayelerini bir araya toplamış ve çocukların için resmetmiş. Bazı hikayeler kısa birer sayfa, bazıları ise daha uzun 2-3 sayfa. Bol çizimli, rengarenk, az metinli bir kitap. Kitabın dili İngilizce, 4 yaş üzerine daha uygun olacaktır. Evde kitabı çevirerek okuyorum.

Kitapta ilk olarak aşağıdaki renagrenk sayfa size hoşgeldin diyor adeta Hindistan’ın kapılarını açar gibi.

the-elephants-friend

İlk hikaye Fil’in Arkadaşı. Bir sokak köpeği gizlice saraya girer. Sarayda çok saygı ve sevgi gören mavi filin arkadaşı olur. Sonrasında bir bakıcı köpeği satar, fil o kadar üzülür ki yemeden içmeden kesilir…

ingilizce-cocuk-kitaplari kopya
Kitaptan başka bir hikaye ‘Bilge Küçük Pebet’. Pebet Manipur’da yaşayan bir anne kuştur. Yavruları yeni doğmuştur ve onlara uçmayı öğretmek istemektedir. Çünkü kedi, Pebet’in yavrularını yeme peşindedir. Bilge Pebet yavrularını korumak için neler yapacak neler..

hindistan öyküleri

‘Altın Kuğu’ en sevdiğim hikayelerden biri, aslında insanoğlunun açgözlülüğünü anlatıyor. Altın kuğu yoksul anne ve evlatlarına yardım etmek ister ve altın tüylerinden bir parça verir. Ancak aile sürekli yeni tüyler istemeye devam eder.. Sonunda altın kuğu oldukça zor durumda kalacaktır…

hindistan-masallari

‘Üç Büyük Balığın Hikayesi’ beyin hayat kurtarıcı olabilir diyor, eğer onu nasıl kullanacağını bilirsen.

the-elephants-friend4
Bunlar dışında kitapta 4 hikaye daha var; Akılsız Aslan, Maymun ve Timsah, Lafebesi Kaplumbağa, Cılız yaşlı kaplan. Hep birbirinden güzel, hepsi rengarenk hepsi Hindistan ve eski efsaneleri kokan..

Masalla kalın, masalla kalalım demiş miydim? 🙂

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER