Film önerisi; Arkadaşım Tilki

2
3708

Arkadaşım Tilki büyüleyici bir doğa atmosferi filmi. Bir çocuğun bir tilkiyle kurduğu inanılmaz dostluğunun hikayesi.

Çizgi filmler dışında birlikte sinema izleme deneyimini henüz yaşamamıştık. İzler mi sever mi emin değildim, bir deneyelim istedim. Zorlanma olursa kapatıp daha sonra deneyebileceğimizi düşündüm. Ama düşündüğüm gibi olmadı ve Nisan izlerken çok keyif aldı.(Yaş:4)

Öncelikle filmin konusu şöyle; 10 yaşlarında küçük bir kız, Fransa’nın doğusundaki dağların eteklerinde bir köy evinde yaşamaktadır. Sonbaharda bir gün, ormanın içinden bisikletiyle okula doğru giderken yavru bir tilkiyle karşılaşır. İnsanlara alışık olmayan tilki küçük kızdan kaçar.

Ancak küçük kız tilkiyi tekrar görmek güçlü bir istek duyar. Daha sonra küçük kız tilki ile arkadaş olmak ister. Her gün ormanda vakit geçirmeye başlar. Farklı hayvanları tanır. Doğayı yakından gözlemler. Bir gün tilkiyi görür. Tilkiyle sandviçini paylaşır ve dostlukları da bu şekilde başlar.

Küçük bir kız ile vahşi bir tilkinin kesiştiği yerde hayatın ne denli anlamladığına dair harika bir hikaye. Bugünün çocuklarının uzak olduğu doğa kavramını hatırlatan sahnelerle dolu sıcacık bir film. Filmde sürekli ormanın içinde çocuk ve diğer hayvanları da gözlemliyor. Filmin yönetmeni Luc Jacquet. Film 2008 Fransa yapımı, 1 saat 30 dakika sürüyor.

Sahneler, filmin akışı, sinematografi müthiş. Tabi bir doğa filmi olduğundan, 4 yaş için beni endişelendiren bir kaç sahne oldu tabi, örneğin; tilkinin kurtlardan kaçtığı sahne, çocuğun mağarada tek başına kaldığı sahne ve son olarak tilkinin kızın odasında etrafa saldırdığı sahne. Her birinin sonu güzel bitiyor aslında. O an bir doz kaygı yaşansa da sonra düzlüğe çıkıyor sahneler.

Endişelendiği sahneleri suratından rahatlıkla anlayabildiğim için o zamanlar konuştum, sorular sordum, sence neden böyle oldu, sence şimdi ne olacak, ya da bence tilki kurtulacak gibi yorumlamalar da yaptım. Zorlu sahneler aslında sadece burada değil her filmde karşımıza çıkıyor, çizgifilmlerde dahi.

Tilki kızın odasının penceresinden yere düşüp, kulağı kanayınca tamam dedim, kesin öldü hayvan. Ne oldu derken Nisan gayet doğal bir şekilde ’tilki öldü’ dedi. Tamam dedim içinden kaygı yüksek boyutta değil demek ki. Sonradan zaten yaralandığını anladık, ben de derin bir nefes aldım:)

İlk uzun metrajlı doğa sineması deneyiminden çok keyif aldık, devamı gelir inşallah:)

Daha büyük yaşlar için izlenmesi çok çok daha kolay. Tüm doğa severlere duyurulur..

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here