Çocukla Assos Tatili

0
2012

Türkiye’de nereye gitsem ‘Bir başkadır benim memleketim hissine kapılıyorum’ Assos da böyleydi.. İstanbul’dan araç ile kolay ulaşımı nedeniyle, Assos çocuklu aileler için iyi bir alternatif. Berrak denizi, çam ve zeytin ağaçları, harika doğası, köyleri ve yenilenen taş evleri ile kesinlikle görülmeye değer.

KÜÇÜKKUYU

Tatilde ilk kaldığımız otel Küçükkuyu bölgesindeydi. Küçükkuyu Assos ile Altınoluk arasında kalan bir bölge. Pek çok motel burada yer alıyor. Sokakağzı koyu, denize sıfır odaları ile çocuklu ailelerin de sıkça tercih etti bir bölge.

Küçükkuyu’nun denizi mini çakıllı ve yer yer kum alanlar mevcut. Bizim kaldığımız dönemde (Ağustos) sabahları deniz çarşaf gibi, öğleden sonraları hafif dalgalıydı. Suyun sıcaklığı beni oldukça şaşırttı, çünkü Çeşme’den daha sıcaktı. Küçükkuyu liman bölgesi akşam dondurma yemelik ve gezmelik bir alan. Ayrıca yine liman bölgesinde misafirperver balıkçılar mevcut. Assos’ta severek kaldığımız Kanara Otel‘de bu sefer yer yoktu önce biz de önce Küçükkuyu’da Palm Beach Otel’de daha sonra da Kanara’da bir kaç gün konaklayıp geri döndük. Tatil sırasında çevre köyleri de ziyaret etmeyi ihmal etmedik.

PALM BEACH OTEL

Küçükkuyu’da ilk kaldığımız yer Palm Beach Otel’di. Oldukça nezih bir otel, henüz yeni açılmış. Konum olarak denize sıfır ve Küçükkuyu limana yürüyüş mesafesinde. Çocuklara özel bir tesis değil ancak düz ayak olduğu için çocuklarla kalmak için pratik. Odaların bulunduğu bina iki katlı maksimum 10 basamak çıkma ihtimaliniz var. Denizi tüm Assos ve Küçükkuyu bölgesinde olduğu üzere mini çakıllı. Bahçesi oldukça geniş, çimen ve gölge alanlar mevcut.

Bizim gibi öğlen güneşte kavrulmak istemeyenler için güzel bir seçenek. Odalar oldukça geniş. 3 kişilik yatak ve ekstra bebek yatağıyla rahat rahat sığdık. 4 kişilik aileler odalarda konforlu bir şekilde konaklayabilirler. Otelde yarım pansiyon uygulaması var, yani sabah kahvaltısı ve akşam yemeği fiyatlara dahil. Fiyat seviyesi olarak bölge için ortalama bir seviyede. Oteli görmek isteyenler için bir de mini videosu burada;

KANARA OTEL

Konakladığımız ikinci otel, Assos’taki Kanara Otel’di, 1000 kez gitsek asla sıkılmayacağımız, sahibesi Semahat hanımın sevgiyle çocukları ağırladığı bir otel. Zaten çocuk dostu otel olarak konumladığı için çocuksuz olarak otele gelen pek kimse de yok. İlk gittiğimiz gün Nisan’la mini bir 4 yaş sendromu yaşadık, parkta bir anne gelip beni avuttu, çok şekerdi. İki çocuklu anne olarak dayanışma olan yerleri çok seviyorum; çünkü dayanışmanın olduğu yerlerde anlayış da oluyor.

Otelin mimarisi ve doğası bizim masallarımıza konu olacak cinsten; Hansel ile Gratel’in evi gibi:)

kanara-otel

Otelin ortasında, hemen restoranın karşısında kocaman bir çocuk parkı var, kızların en sevdiği mekan burasıydı. Bir de Canan vardı bu sene, sevgili keçimiz, sabahtan akşama kadar beslediler onu, hiç sıkılmadan. Canan da sürekli yiyordu maşallah:) Akşamları açıkhavada yıldızların altında çizgifilm izledik, her yer çocuk olduğu için her gün yeni arkadaşları oldu kızların.

Otel kıyısından deniz ve dağ, doğası muhteşem değil mi?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bu da otelin mini videosu;

KÖY GEZİLERİ

ADATEPE KÖYÜ

Assos bölgesi kadar çevre köyleri gezemeyi de çok seviyorum. Adatepe Assos’a yakın köylerden biri. Köy, Ege Denizinin doğu kıyısında, İda Dağının batı yamaçlarında yer alıyor. Yerleşim antik çağlarda başlamış.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Yüzyılların birikiminin oluşturduğu taş işçiliğinin örnekleri köyde binalarda görülüyor. Çevrede betonlaşmanın başlaması nedeniyle köy 1989’da SIT alanı ilan edilmiş. Bugün, daha önceden mevcut evlerden başka yeni ev yapılmıyor, mevcut ayakta olan evler aslına uygun restore ediliyor. Şu ana kadar 100 ev restore edilmiş.

Köyün girişinde çay bahçelerinin olduğu bir alan var. Burada yemek yemek veya dinlenmek mümkün. Manzarası ve evleriyle Adatepe büyüleyici. Keçi sütünden dondurma yapan bir yer var, orayı da mutlaka denemenizi öneririm.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

YEŞİLYURT KÖYÜ

Köy konum olarak Kaz Dağı eteklerinde yer alıyor. Zeytin ve çam ağaçlarıyla çevrilmiş durumda. Oksijen bakımından en zengin bölgelerden biri olarak anılıyor. Köye uğrarsanız mutlaka testi peynirini tatmanızı öneririm. Köyün başlıca ürünleri; zeytin, zeytinyağı ve zeytinyağlı sabunlar.

Yıllar önce ilk kez Yeşilyurt köyünü ziyaret ettiğimizde pek sevmiştim, dünya tatlısı şirin mi şirin bir köydü Yeşilyurt. Sonradan şehirliler tarafından keşfedilince otel sayısı artmış ve fiyatları da pahalanmış. Köyün sahile kıyısı olmadığı için otellerin çoğunda havuz bulunuyor.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

MIHLI ÇAYI VE ŞELALESİ

Oralara kadar girip şelaleye gitmemek olmazdı. Çocuklarla birlikte yola çıktık ve şelaleye indik, tabi su buz gibi. Suya benim bile girmem bu kadar zorken çocuklar için iki kere düşündüm. Ama onlar çok da düşünmediler, direkt atladılar, suya bayıldılar, yüzmek istediler bol bol. Suyun soğukluğu onlara iyi geldi. Ben orada biraz hastalandım, hastalanmasam daha uzun vakit geçirebilirdik. Ama tabi tekrar gelmek için kızlara söz verdim.

Mıhlı çayı üzerinde bir de tarihi köprü var, tarihi Romalılara kadar dayanıyor. Ertesi gün buraya gitmek üzere yola çıktık. Şelaleye çıkılan yolda sağda ‘gözlemeci’ yazıyor, bu yoldan giderseniz tarihi köprüye yakın bir noktaya arabanızı park edebilirsiniz. Sonra yaklaşık 500 metre yürümeniz gerekiyor. Bebek arabası için yol uygun değil, kucakta, birlikte maceralı bir yola hazır olun.

mıhlı-tarihi-selale

Köprüye yaklaştığınızı mangal kokularından anlayabilirsiniz. Hemen mangalcıların ilerisinde köprüyü göreceksiniz. Bu kadar doğal, bu kadar muhteşem bir yer, hala duruyor olması inanılmaz. Allahtan biz oradayken yağmur yağdı da mangalcılar kaçmak zorunda kaldı. Biz de rahat rahat suya girebildik, yoksa ortam duman altıydı. Biraz çayın kenarında çamaşır yıkadık, biraz yüzdük çok eğlendik.

BEHRAMKALE

Tarihi adıyla Assos antik bir kent. Tarih boyunca Yunan, Makedon, Pers dönemlerinde yerleşim gören bölge Orta Çağ’da terk edilmiş. Tepede kalenin kalıntılarının olduğu bölge gezilebilir.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Assos zamanında, bulunduğu bölgedeki tek büyük limana sahip olduğu için geçen gemiler sayesinde zengin olmuş. Liman hala aktif olarak korunuyor. Bu bölgede de pek çok otel ve butik oteller faaliyette. Bir gün keyifle balık yemek isterseniz limanı ziyaret edebilirsiniz. Biz limanda Uzun Ev Balık Restoran’ı tercih ettik ve oldukça memnun kaldık. Ayrıca hemen yanındaki dondurmacı da bir harikaydı.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here