Chianti Bölgesi

0
801
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bu bölgeyi gezerken minik kasabalardan oluşan farklı güzergahlar tercih edebilirsiniz. Benim tercihim Castello Di Verazzano, Greve, Castellina in Chianti ve Radda güzergahı oldu.

Yol boyunca üzüm bağlarının yanından geçerken yeşilin binbir tonunun bir arada olduğu, sarının yeşil üstünde hakimiyet kurduğu bu muhteşem tarlalarda; bölgenin tablolarına ilham veren manzaralar ile karşılaşmanız mümkün.

Castello Di Verazzano, Greve, Castellina in Chianti ve Radda kasabaları birbirlerine en fazla yarım saat mesafede. Dolayısıyla bir güne rahatlıkla bu programı sığdırabilirsiniz. Her anınızda doğanın büyüleyici yüzü yanınızda. O yüzden araba ile yavaş yavaş gidin ve yolun keyfini çıkarın. bu seyahat ancak keyfini çıkarak yapıldığı zaman anlamlı oluyor. Ayrıca öğlenleri zaten pek çok mağaza ve restoran kapalı olduğundan siz de İtalyanlar siesta yapabilirsiniz:)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Chianti bölgesi Toskana’nın en ünlü şarap çeşidine ismini veren bölgedir. Bu şaraplar Chianti ve Chianti Classico olarak ikiye ayrılmaktadır. Chianti Classico daha değerli ve sertifikalandırılmış bir şarap çeşidirir.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bir şarabın Chianti Classico olduğunu nereden anlarsınız?

Eğer şarabın üstünde horoz sembolü görüyorsanız o şarabın gerçek bir Chianti yani Chianti Classico olduğunu anlarsınız.

toscana-radda

Bu küçük kasabalarda hediyelik eşya, sanat evleri, güzel butiklere her daim rastlamanız mümkün. Çok güzel seramik takımlar gördüm; mesela bir tanesi evrendeki tüm gezegenlerden oluşuyordu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Aslına bakarsanız bu kasabalar oldukça eski şehirler. Dolayısıyla yerleşim olarak tepelerde yer alıyorlar ve mimari olarak da ortak yönleri çok fazla. Ancak yine de her birinde günün farklı saatinde farklı tadlar almanız mümkün. Bir kafede oturup kahve eşliğinde İtalyan’ların günlük akışında hayatlarına şahit olmak pek keyifli. Sade ve sakinler, tabi konuşmaları dışında. O motor gibi, yakalayana bravo. Kıt İtalyancamla biraz konuştum, döndükten sonra da dile biraz daha çalışmak konusunda kendime söz verdim:)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here