Seni Seviyorum’un gücü

0
960

İnsan bebeğine ne kadar çok seviyor değil mi?

Hatta yaşadığımız en büyük aşk bebeklerimize duyduğumuz sevgi değil mi?

Peki onlara “seni seviyorum bebeğim”ne kadar sıklıkla, ne zaman diyoruz?

Bebeklerin ve çocukların her yaşta her anda annelerinden bu iki kelimeyi duymaya o kadar çok ihtiyaçları var ki.. Ne kadar söylesek o kadar az geliyor onlara..

Çünkü henüz onlar için zaman kavramı yok. O yüzden en son ne zaman seni seviyorum dediniz, kaç kez dediniz bunları bilmiyorlar. Bu nedenle gün içinde sık sık çocuğunuza bu iki sihirli kelimeyi söyleyin. Ben ayrılık zamanlarında öperken bunu söylüyorum. Etkili oluyor. Sevildiğini bilerek ondan ayrılırsanız o sırada daha iyi hissedebiliyor.

Bu noktada okuduğum bir makaleye değinmek istiyorum. Çocuklar  spor veya aktivite yaparken, veya parkta oynarken ona şu sihirli kelimeleri söylemek “Oyun oynarken seni izlemeyi seviyorum”. Bu o kadar güzel bir cümle ki…

Bu cümle ile hem kendi kendine oynamasını destekliyorsunuz. Hem de oynarken onu izlemenin sizin için bir mutluluk olduğunu belirtiyorsunuz. Bu aslında çocukta şöyle iyi bir his uyandırıyor; kazanmak  veya kaybetmek, başarmak veya başaramamak değil aslında konu, orada onu oynuyor olması bile başlı başına güzel bir kazanım. Çocuğun da bunu fark edebilmesi için iyi bir işaret veriyorsunuz.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER