Bebekler için ev güvenliği

0
1178

Maalesef çocukluk çağı kazalarının büyük bir bölümü evde gerçekleşiyor, en sık görülen yaşlar ise 0-2 yaş arası.

Evde herhangi bir kazanın yaşanmaması için öncelikle evin çocuklar için tehlikeli bir alan olmaktan çıkarılması gerekiyor. Bunun için her odada alınması gereken bir dizi önlem var.

child-safety-at-home

 • Bebek odasında alt değiştirme ünitesi perdeye erişimi olan bir nokta olmamalı, bebeğiniz hareketli ise gece yatakta büyük yumuşak oyuncak bulunmamalı bunlara basıp yükseğe çıkabilir, gece lambası perdelere ve döşemelere yakın olmamalı, ısınmayan bir lamba edinebilirsiniz.
 • Mutfak en tehlikeli bölgelerden biri, fırın ve ocak, ve çekmeceler elbette. Fırın ve ocağın tehlikeli olduğu en küçük aylardan itibaren bebeğe mutlaka öğretilmeli. Lavabo altında temizlik malzemesi bulundurulmamalı. Tüm kesici aletler çocuğun erişemeyeceği noktalara kaldırılmalı.
 • Elektrikli mutfak aletleri kullanılmadığında mutlaka prizden çekilmeli, evdeki tüm prizler kapatılmalı. Bunun için şu tip uygun fiyatlı ürünlerden yararlanabilirsiniz.
 • Banyo kaymazları önemli, banyodan çıkardığınız noktada ve banyo içinde mutlaka banyo kaymazlarını kullanın, bebekler çok dengeli olmadıklarından sendeleyebiliyorlar. Bunun için şu tip ürünleri kullanabilirsiniz.
 • Sıcak suyunuzun ayarını (eğer kendi evinizden kontrol edebiliyorsanız) 45 dereceye sabitleyebilirsiniz. Böylece herhangi bir kol çarpması ile musluğun yanlışlıkla açılmasına karşı önlem almış olursunuz.
 • Özellikle yanıkları önlemek için yemek yediğiniz masada masa örtüsü kullanmayın. Tencere, çaydanlık gibi cisimleri masa üzerinde dahi bırakmayın. Servis yapar yapmaz mutfağa kaldırın.
 • Bunun dışında evinizde zor durumlara karşı, mutlaka bir ecza dolabı veya ilk yardım çantası oluşturun. İçerisine bant, sargı bezi, cımbız, gazlı bez, biocadin, antiseptik solüsyonlar, antibiyotik krem, çengelli iğne, makas ve cımbız bulundurabilirsiniz.

Tüm bu önemler için birileri fazla hassas olduğunuzu söylese de aldırmayın, eğer çalışıyorsanız evdeki bakıcıya da aynı prensipleri mutlaka aşılayın. Buzdolabında çocuk doktorunuzun kartı telefon bilgileri mutlaka olsun.

En çok karşılaşılan ev kazalarına geçmeden önce, herhangi bir acil durumda doktorunuzu ararken sakin olmalı, ağlamamalı, tane tane olayı anlatmalısınız. Doktorunuzun sorduğu sorulara doğru cevaplar verebilmeniz size hastaneye yönlendirmesi açısından çok önemli. Örneğin bir ilaç yuttuysa hangi ilaç kaç adet, ya da bir yerden düştüyse kaç cm veya metreden düştüğü ve neresini vurduğu vb.

En çok karşılaşılan ev kazaları;

 1. Deri yaralanmaları ve kesikler; örneğin çocuğunuz düştü ve dizi kanadı ilk yapmanız gereken sabunlu suyla yarayı çok iyi bir şekilde temizlemek. Bu nedenle her daim çantanızda minik bir sabun bulundurmanız faydalı olacaktır. 1.2 cmden büyük kesiklerde dikiş gerekiyormuş. Yara enfeksiyon kapmışsa mutlaka doktorunuzu arayın.
 2. Delici yaralanmalar; örneğin paslı bir çiviye bastıysa doktorunuzla görüşün, tetanoz aşısı gerekebilir. Dışarda çıplak ayak koşmasına izin vermeyin.
 3. Yanıklar; üç farklı derece yanık var. Eğer hafif bir yanık söz konusu ise hemen buz kompresi yapmayın. Öncelikle yanan bölgeyi açın ve akan suyun altına tutun. Doktorunuzu arayın. Silverdin veya Baktroban kullanmak gerekebilir.
 4. Hayvan ısırıkları; doktorunuzu arayın detaylı bilgi verin. Kuduz aşısı sadece Şişli Etfal ve Haseki hastanelerinde yapılabiliyor.
 5. Boğulmalar; bu eğitimde en çok üzerinde çalıştığımız konu idi. Bebekler gülerken, koşarken çok kolay solunum yollarına gıda kaçırabiliyorlar. Bu yüzden bebeğin eline bir yiyecek verildiğinde mutlaka yanında olmak asla yanlız bırakmamak gerekiyor. Küçük bir cisim varsa ve ağzında görebiliyorsanız parmağınızı kanca gibi ağzına sokarak çıkarın. Burada suni solunum konusunda bir ders aldık, bu uygulamalı öğrenmenizi öneriyorum.

Acil durumlar ile karşılaştığımızda ebeveynler olarak hızlı müdahale etmek durumunda kalabiliriz. Bu gibi durumlara hazırlıklı olmak, daha bilinçli müdahale edebilmek için her ailenin ilk yardım eğitimi almasında fayda var.

Çok kapsamlı olanları birkaç gün sürüyor ama daha kompakt ve acil müdahaleler için gerekli olan seminerlere katılım gösterebilirsiniz. Bir çok özel klinik ve hastane bu tarz seminerler düzenliyor. Geçtiğimiz hafta ilk yardım eğitimine yardımcım ile birlikte doktorumuzun çalıştığı klinikte katıldım. Özellikle yardımcımızla gittim, çünkü hafta içi kızlarımla, benden daha uzun vakit geçiriyor ve benim eğitimim kadar onun eğitimi de çok önemli.

Bu eğitimden edindiğim birkaç pratik noktayı paylaştım ama sizin de mutlaka bu veya benzeri bir eğitime katılmanızı öneririm.

Allah korusun diyor bebeklerinizle sağlıklı günler diliyorum.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here