Kuşadası’nda çocuk dostu mekanlar

0
1966

Soğuk sudan, soğuk havadan üşüyengillerden olduğumdan Eylül’de tatile oldum olası soğuk yaklaşmışımdır. Ancak ozonun delinmesi, yazın artık daha geç gelmesi ve tabi ki de güneş ışınlarının daha eğik gelmesi nedeniyle iki bebek annesi olarak, bu yıl bizzat kendim Eylül’de bir tatil planı yapmak istedim. İyi ki de istemişim, zira hava muhteşemdi.

Bir önceki tatilde yine Kuşadası’nda bir Ömer Tatil Köyü’nde konaklamıştık. Bu sefer yine aynı yerde bir yazlık kiralamaya karar verdik. Güzelçamlı’da denize yakın merkezi konumda bir yazlık tuttuk. Yazlığın oldukça büyük bir bahçesi vardı. Nisan bahçeyi hortumla sularken, yerleri süpürürken çok eğlendi. Yerler çim olduğu için de bol bol kardeşi ile bahçede güzel vakit geçirdiler. Cemre çimlerin üzerinde emeklerken çok mutluydu. Akşamları temiz havada uyumak her ikisine de çok iyi geldi.

Güzelçamlı adada denizin en güzel olduğu yer. Epeyce büyük bir kumsalı var, kumsalda sitelerin önünde kafeler var. İsterseniz şemsiye kiralayarak kafelerden denize girebiliyorsunuz, isterseniz kendi şemsiyenizi götürebiliyorsunuz. Eylül olmasına rağmen özellikle birkaç gün hava oldukça sıcaktı ve güneş yakıyordu. Biz sabah bir saat, öğleden sonra da iki saat denizde kaldık.

Gelelim adada kalırken gidebileceğiniz yakın ve şahane yerlere;

1.Milli park

Kuşadası’na gidince mutlaka görülmesi gereken bir yer. Yemyeşil inanılmaz güzel bir park, denize girmek için koylar var. İçerisinde herhangi bir tesis yok. O yüzden yemek içmek istiyorsanız kendiniz götürmeniz gerekiyor. İlk koy sığ bu yüzden çocuklar için güzel, son koydaki deniz de harika yetişkinler için. Milli Park’ta her an bir yaban domuzu yanınıza yanaşabilir, ama korkmayın, neredeyse evcilleşmiş durumdalar, zararsızlar.

2.Değirmen

Değirmen bir restoran ama oldukça büyük bir alanda faaliyet gösteriyor. Mimari açıdan da oldukça güzel bir yapı. İçinde bir gölet var, burada ördekleri ve kazları besleyebilirsiniz. Hem yetişkinler hem de çocuklar için atlar mevcut, binicilik yapılabiliyor. Çocuklar için dönme dolap gibi birkaç eğlence aracı da koymayı unutmamışlar. En güzeli ise doğası. Yemyeşil, ağaçlar çiçekler, kuşlar şahane. Bir de çok geniş alanlar olduğu için çocuğunuzla uzun ve keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yer. Gitmek isterseniz şuradan bakabilirsiniz.

3.Kirazlı köy

Köy sever bir insan olarak tatile gittiğimiz yerlerdeki köyleri ziyarete bayılırım. Kirazlı köy Kuşadası merkeze 10 km mesafede yani oldukça yakın. Köye giderken yol üzerinde bir çok köy sofrasına ve çiftliğe rastlıyo

4.Ağaçlı köy

Ağaçlı köy zeytincilik yapılan, zeytinyağı ile ünlü bir yer. Bunun dışında soluklanıp yemek yiyebileceğiniz iki büyük tesis var. Biri ‘Pek Ünlü Restoran’ diğeri ‘Ruhi bey Konağı’. Bu köyden adayı kuş bakışı görebilmeniz mümkün. Güzel bir vadi manzarası var. eğer büyük tesis sevmem derseniz yol üzerinde köyün yerlileri harika gözleme yapıyorlar.

Tabi tüm bunların dışında haftalık bir yazlık tutmak oldukça ekonomik bir tatil yöntemi. Gidip yakındaki en güzel köy pazarından alışverişinizi yapıp, pratik yemekler yapabilirsiniz.

Güzelçamlı’da biraz sivrisinek vardı, akşamları sinek kovalama timleri kurarak olabildiğince evi sineklerden arındırdık. Bu yazıyı yazarken kulağıma bir sinek sesi geldi, sanırım ada bavulu ile bize gelmiş, ama kendisinin anında fotoğrafını çektim duvara. Adada sinek avlama yeteneğimi iyi geliştirmişim sanırım..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here