8. ay bebek menüsü

0
1233

Geçen hafta doktorumuzu ziyarete gittik. Çok şükür bu ay aşımız yoktu. Bu nedenle rahat bir kontrol geçirdik.

Cemre’nin günlük öğünlerine; ek olarak bir de sabah kahvaltısı eklendi. Sabah kahvaltımız şu şekilde; anne sütü ile bulamaç şeklinde; akşamdan tuzu alınmış biraz peynir, biraz tereyağı ve biraz da ekmek içi. Çorba kıvamında bulamaç yaparak veriyoruz.

Henüz tanıştırma aşamasında olduğumuz için kahvaltıyı az yiyor. Zamanla artmasını bekliyoruz. Nisan’da da aynısı olmuştu en zor adapte olduğumuz öğün kahvaltı idi. Ancak bir yaşından sonra tam olarak alışmıştı.

Dolayısıyla 8. ayda günlük öğünlerimiz şu şekilde oldu;

Sabah 09.00’da sabah kahvaltısı

Öğlen 12.00’de çorba; çorbamızın ana maddeleri irmik, soğan, patates, kabak, yeşil sebzelerle bir gün zeytinyağlı bir gün tereyağlı. Öğlen çorbamız etli. Et olarak kuzu kullanıyoruz. Dana eti maalesef şişirilmiş ve bol hormonlu oluyor.

Ara öğün saat 15.00’de yogurt (meyveli veya sade)

Akşam yemeği saat 18.00’de ;Menüsü zengin, biraz muhallebi, biraz da çorba içiyor. Öğlen çorbası etli, akşam çorbası ise sadece sebze; hazım için daha hafif. Sadece mevsim sebzelerini kullanıyorum.

Saat 20.00 veya 20.30 gibi uyku öncesi anne sütü var. Bunu içip uyuyoruz.

Gece beslenmesine devam ediyoruz bazen bir, bazen de 2 defa uyanıp süt içiyor. Zamanla bunu azaltarak bire düşürmeyi, bir zaman sonra da kesmeyi hedefliyoruz.

Muhallebisini de anne sütü ile yapıyoruz. 30cl anne sütüne 1 çay kaşığı (tepeleme değil az) pirinç unu ekliyoruz. Önce sütü koyun ardından da pirinç ununu ekleyin, çok kısık ateşte, çok yavaş yavaş pişirin. Yapacağınız süte bağlı olarak ölçü değişecektir. Vermeye başladığınız ilk zamanlarda çok katı olmasın muhallebiniz daha sulu olsun. Zaten kıvamı artırmak istediğiniz takdirde pirinç unu miktarını da arttırabilirsiniz.

Şu kadar yiyor bu kadar içiyor diye herhangi bir bilginin doğru olduğunu düşünmüyorum o yüzden yer vermedim. Çünkü bunlarla bebeğin gıdasını test etmemek gerekiyor. Bebek o gün o öğünde ne kadar yemek isterse o kadar yiyor. Siz ne kadar çok yedirmek isterseniz isteyin kararı o veriyor aslında. O yüzden şu kadar yedi, bu kadar yemedi konularına çok takılmamanızı öneririm. Günün sonunda her ay doktorunuza gidiyorsunuz. Eğer gelişim yolundaysa bir sıkıntı yok demektir. Eğer kilo alımında sorun varsa ancak o zaman onu değerlendirmek gerekebilir.

Doktorumuzun en önemli uyarısı tv izleterek çocuğu yedirmememiz, bol bol dışarı çıkması. Özellikle Eylül, Ekim, Kasım aylarının kış gelmeden keyfini çıkarmak. Tv izleterek yemek yedirince bu bir alışkanlığa dönüşüyor maalesef ve çocuk sürekli bunu istiyor. Günde en az 2-3 saati çocuklar dışarda geçirirlerse harika olur. Açık havada bol oksijen alınca akşam da daha güzel uyuyorlar..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here