Anne olmak

0
694

Dikkat dikkat değerli okur, hamileyseniz veya çocuk yapmayı düşünüyorsanız lütfen bu yazıyı okumayınız, çünkü bu yazıdan sonra bu kararınızdan vazgeçebilirsiniz..

Yazımızın konusu anneler, daha doğrusu anne olma durumu. Şimdi bakalım bu anneler nasıl kişilermiş, neler yaparlarmış..

1.Anneler çoklu iş yapan insanlardır. Yani bir yandan akşam bebeğin ne yiyeceğini planlarken bir yandan işte toplantıya girebilir veya en zorlu projeleri yönetebilir.

2.Anneler asla yorulmazlar. Anne erken kalkar çocuğu besler, işe gelir, çok yoğun bir tempo ile çalışır eve döner çocuğu parka götürürler. Hepi topu 2 saati vardır çocuğu ile ilgilenecek ve bunu ‘efektif zaman’ olması için çabalar durur.

3.Anneler asla sinirlenmezler. Çocukları evde bağırıp çağırsa da, 2 yaş sendromuna girse de, büyük küçüğe her fırsatta bir tane patlatsa da asla sinirlenmezler.

4.Anneler uyumazlar. Bebek doğar geceyi gündüzü bilmez anne onun hep yanındadır. Biraz büyür tam uyumaya başlayacak dersiniz, bu sefer dişleri çıkmaya başlar ve henüz düzelmiş olan uykular gene bozulur. Bu tam geçer çocuk 2 yaş sendromuna girer ve tam da bu geçtiği sırada bir kardeşi olur. Sonra aynı hikaye anne için yeniden başlar.. Velhasıl kelam anneler uyumazlar daha doğrusu uyumaya asla zaman bulamazlar. Uyku anneler için lüks bir tüketimdir.

5.Anneler yemezler. Çünkü anneler tam yemeğe oturdukları anda içeride mışıl mışıl uyumaya koydukları bebekleri tam 5 dakika sonra birden ağlamaya başlar, anne bebeğin aç olduğunu düşünür hemen kalkar ve çocuğu besler sonra vakit bulabilirse kendi de yemek yer. Zaten o sırada yemeği de soğumuştur çok da yemek istemez.

6.Anneler yorulmazlar. Çocukların içinde o kadar bitmek tükenmeyen bir enerji vardır ki pilleri çok zor biter. Anneler onların hep peşindedir. İlk adımlarında aman düştü düşecek, emeklediği zaman elini bir yere sokmasın diye anne hep koşturur ama asla yorulmaz. Anneler bebeğin peşinden koşarken şarj olurlar.

7.Anneler zayıflamazlar. Çünkü hem gebelik dönemlerinde hem de doğumdan sonra süt için hep yemeleri gereklidir. Çevreden ya baskı ya da öneriler hep bu doğrultudadır dolayısıyla anneler zayıflayamazlar.

8.Anneler evden çıkarken makyaj yapmazlar. Çünkü bebek çantasının hazırlanması gereklidir, hep son dakika bir eksik vardır, alınması gereken, ısıtılması gereken, yedek kıyafet biberon, bisiklet.. Onlar için koştururken genelde saçlarını taramayı da unuturlar zaten.

9.Anneler tuvalete, banyoya asla yalnız giremezler. Zaten bebekli evlerde banyo aslında halka açık bir alandır.. Hareket haline geçmiş bir bebek varsa, yürüyen emekleyen fark etmez, bebek de anne ile birlikte gelir. Anne tuvaletteyken çocuk yanında oturur, çekmeceleri karıştırır ya da sohbet eder. Eğer duşa girecekse önce çocuğu yıkaması gereklidir. Yoksa çocuk annesinin onsuz banyo yapmasına asla izin vermez..

10.Anneler çok ninni ve masal bilmezler. Çünkü onlar ninni dinleyeli çok uzun zaman olmuştur. Uzun zamandır masal da okumamışlardır. Anne olunca bu konuya hızlı bir giriş olur, anne cdler alır ninniler öğrenir bebeğine söyler. Masal kitapları alır çocuğuna okur hem kendisi öğrenir hem çocuklarına anlatır.

11.Anneler moda giyinmezler. E zaten hem fazla kilolar vardır. Bir de kendilerinden çok çocuklara alışveriş yapmaktan kendilerine bir şey almaya zamanları kalmaz. Ama çocukları için alışveriş yapmaya bayılır son paralarını da bu uğurda harcarlar.

Ama yine de sevgili okur, tüm bu zorluklara rağmen, annelik dünyanın en güzel duygusudur. Bebek anneye gülümsediği anda her şey unutulur ve tüm yorgunluklar geçer..

ve en izlenmeye değer sahne ise, doğduğu andan itibaren bir bebeğinin büyümesine tanıklık etmektir..

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER