Hangi sebze-meyve hangi mevsimde ?

0
3929

Özellikle çocuklarımız için, sebzeyi, meyveyi, balığı mevsiminde yemek ve tüketmek çok kıymetli.. Ama ben domatesi çok seviyorum, zaten her mevsim de markette satılıyor tüketmenin ne zararı var diyebilirsiniz; marketteki kış domatesleri, yaz domatesleri gibi değildir.

Herşeyden önce bu domatesler güneş görmeden büyürler, hatta büyümeleri ve kırmızılaşmaları için de hormonlar, çeşitli ilaçlar ile desteklenirler. Bu tip gıdaları evde tüketmek ise maalesef sağlık açısından oldukça zararlı. İlla domates kışın da tüketmek istiyorum derseniz bu durumda sizi konserve yapmaya ya da özellikle yazlık ürünleri dondurarak saklamayı önerebilirim.

Markette konserve adı altında satılan gıdaların zararlarından burada hiç bahsetmiyorum bile, okumak istediğinizde binlerce yazıya ulaşabilirsiniz. Evinize koserve gıdalar asla sokmayın, çorbanızı paket çorbalar yerine 10 dakika fazla zaman harcayarak kendiniz yapın taze taze yedirin çocuklarınıza..

Örneğin biz yaz sebzelerini ve domatesi çok severiz, kışın da kullanmak üzere yazdan sebzeleri alır ayıklar, hafif kaynatıp şoklarız. Bu yolla her mevsim istediklerimize ulaşabiliyoruz. Size de evinizin bir köşesine koymak üzere bir derin dondurucu almanızı öneririm.

Eğer mevsiminde tüketimi evinizde oluşturabilirseniz çocuklarınız da bu disipline alışırlar ve bu kültür içinde büyümüş olurlar ve hatta gelecek nesillere de taşırlar.

Peki hangi sebze-meyve hangi mevsimde tüketmeli?

Aşağıda bir meyve bir de sebze mevsim tablosu paylaşıyorum. Üzerine tıklayınca resimler büyüyor, bundan bir çıkış alıp buzdolabının üstüne asabilirsiniz. Böylece hep gözünüzün önünde olur. Aslında semt pazarlarına veya organik pazarlara giderseniz de bu tabloyu aynen pazar tezgahlarında görebilirsiniz. Zaten mevsimi olmayan bir sebze pazarda genel olarak satılmaz.

Aşağıda göreceğiniz tablolar mutfak penceremden sayfasından. Lütfen her bulduğunuz takvime inanmayın çünkü bir çoğunda domates-salatalık her ayda yer alıyor bu doğru bir bilgi değil. Bu listeleri tek tek kontrol ettim, kesinlikle doğru güvenebilirsiniz.

En basitinden hızlıca özetlemek gerekirse; semizotu yaz sebzesidir onun dışında ıspanak-pırasa kış sebzeleridir. Kışın salatalarda yeşil salata yapmak tercih edebilirsiniz. Yazın ise domates-salatalık ile söğüş salatası tercih edilebilir. Özellikle çocuklar için yazları yeşil kabak yemeği/çorbası, kışın ise balkabağı yemeği/çorbası oldukça faydalıdır. Havuca da her mevsim erişilebiliyor şu an ama havuç bir kış sebzesidir..

takvim_2

Gelelim meyvelere; kesinlikle tüketmeyin dediğim tek meyve çilek. Maalesef Türkiye’de son yıllarda çilekte çok yoğun hormon kullanımı var, bunun küçük çocuklar üzerindeki etkisi de oldukça kötü. O yüzden çileği meyve olarak veya türevlerini tüketmemenizi öneriyorum.

meyve

Herkese çocukları ile sağlıklı yarınlar dilerim..

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER