Hangi anaokulunu seçmeliyim?

2
1178

Anaokulu arayışına girdiğimizde eşime ‘Check list yapayım her gittiğimiz okulu puanlıyalım, sonra konuşalım’ deyince bana tuhaf tuhaf bakmıştı. Evet ben belki de bunu biraz abartmış olabilirim..

Nisan’ı anaokuluna verme kararı benim için oldukça zorlu bir süreçti. Oturup önce internetten okudum araştırdım, sonra okulları aradım tek tek, Nisan’ın ayında öğrenci kabul edip etmediklerini sordum ve görüşme talep ettim.

Sonuç olarak İzmir dönüşü eşimle yaklaşık bir haftalık zaman diliminde epeyce anaokulu gezdik. Gezerken aşağıdaki kriterler ile bir değerlendirme yaptık;

1. Okulun bahçesi büyüklüğü ve küçük çocuklar için uygunluğu;

Büyük şehirde yaşamanın zorluğu bir çok anaokulu giriş katlarında veya bahçesiz olabiliyor, halbuki çocukların sağlığı için en önemli şey bahçede yaz kış hava almaları,

anaokulu-secme-sureci

2. Sınıflar geniş, ferah ve aydınlık olması;

Özellikle kış döneminde çocuklar karanlık ve küçük sınıflarda çok sıkılabiliyorlar. Çocuğunuzun hangi sınıfta eğitim göreceğini sorun ve mutlaka sınıfını ziyaret edin. Sınıfta öğrencilerin yaptığı sanat eserlerini sergiliyor olacaklardır onları inceleyin. Bazı sınıflarda canlı hayvana beslemesine izin veriyorlar çocukların; kaplumbağa veya balık gibi. Canlı hayvan olması da güzel oluyor.

3. Öğretmen kadrosu ve okul yöneticisinin güleryüzlü olması;

Bu oldukça önemli bir kriter. Öğretmenin güleryüzlü ve ilgili olması çocuğun anaokuluna adaptasyonunu da hızlandırıyor. Ayrıca öğretmenlerin kaç yıldır okulda görev yaptığını sorun. Sonra bizim gibi sizi yarı yolda bırakmasın ilk öğretmeniniz.

4. Öğretmenlerin tecrübeli olması;

Ilk gittiğimiz okulda öğretmenler çok gençti ve çoğu yeni öğretmendi. Mümkünse biraz tecrübeli bir öğretmen ile başlaması daha faydalı olacaktır. Gençler çabuk ayrılabiliyorlar, oturmuş ve sabit kadrolu bir yer daha iyi oluyor. Çocuğunuz ile ilgilenecek öğretmen ile mutlaka tanışın.

5. Okulda çocuğun hayal gücünü geliştirmesine yönelik oyuncaklar veya aktiviteler olması;

Bazı anaokullarında çocukların önüne resim çizilmiş şablonlar konuluyor ve bunları boyamaları isteniyor. Bu vb aktiviteler çocuğun yaratıcılığı oldukça kısıtlayıcı ve engelleyici. Daha önceden yapılan çalışmalara bakınca bu konuda fikir sahibi olabilirsiniz.

6. Okuldaki branş derslerinin çocuğunuz için uygunluğu;

Çocuğunuzu küçük yaşta verecekseniz okulların taahhüt ettikleri birçok branş dersi bizimkiler için zor kalabiliyor. Mesela gittiğimiz okullardan birinde ebru dersi vardı. Şimdi bizim 2 yaşındaki miniko nasıl ebru yapsın.. Sadece boyaları suyun üstüne fırlatabilir o kadar..

7. Yemekler iyi ve sağlıklı mı yoksa sürekli susuz ve kızartma yemekler mi çıkıyor?

Bu benim için çok önemli bir kriterdi bu nedenle sona sakladım. Çoğu okul maalesef hazır ve kızartma gıdaları tercih ediyor. Maalesef bunlar çocuğumuzun gelişimi için faydalı değiller. Bu yüzden mümkünse içinde kendi mutfağı olan, sebze, çorba pişen okulları tercih etmenizi öneririm. Sulu yemek özellikle küçük yaştaki çocuklar için pek kıymetli. Okula gittiğinizde bir önceki ayın yemek listesini isteyebilirsiniz bu size fikir verecektir. Okulda buzdolabı varsa izin isteyip açabilirsiniz de, ben yaptım kızmıyorlar merak etmeyin..

8. Dış mekan aktiviteleri ve geziler;

Geziler bir grupla birlikte hareket etmeyi öğrenmek açısından oldukça faydalı oluyor. Anaokulunun hangi noktalara gezi yaptığını öğrenin, en az haftada bir gezi programları olması açık alanda vakit geçirmeleri için iyi bir fırsat olacaktır.

Tabi okul-ev yakınlığı da özellikle küçük yaştaki çocuklar için pek kıymetli. Servis ile okula gitmek, uzun mesafeler çocukları çok zorlayabiliyor. Bunu da bir kriter olarak listenize ekleyebilirsiniz.

Bunlar biz okul seçerken belirlediğimiz kriterlerdi. Bu şekilde okulumuzu seçmiştik. Herkesin okuldan beklentisi ve istekleri farklı olabilir. Kimi akademik çalışmaları önemsiyor kimi ise çocuğun güzel vakit geçirmesi öncelik oluyor. Bazı veliler erken çocukluktan itibaren ingilizce öğrenmesini istiyor çocuğunun. Bunların herbiri olası. Dolayısıyla siz herhangi bir karar vermeden önce kendi önceliklerinizi düşünün, listeleyin ve bunlara en yakın olan okulu tercih edin.

2 YORUMLAR

CEVAP VER