Anaokuluna ne zaman başlamalı?

1
1845

Eylül ayının yaklaşması ile birlikte aileleri tatlı bir telaş aldı. Kafalarda hep aynı soru işareti Çocuğumuz ne zaman anaokuluna gitmeli ?

El bebek gül bebek büyüttüğünüz bebeğinizi bir gün anaokulu veya kreşe vermek hem sizin için hem de bebeğiniz için zorlu bir süreç.

Bebeğinizi bizim gibi hele 2 yaş gibi erken bir zamanda anaokuluna göndermeyi planlıyorsanız iyice düşünmenizi öneriyorum. Aslında bu konuda cevaplanması gereken iki temel soru var;

  1. Bebeğiniz buna hazır mı ?
  2. Siz buna hazır mısınız ?

Her iki soruda oldukça önemli. Görüştüğüm bir çok anaokulunda siz buna hazır mısınız? sorusu ile sık sık karşılaştım. Açıkçası ilk başta enteresan buldum, ama sonradan nedenini anladım. Çünkü anaokulunda çocuk evdeki gibi gözetiminizde olamıyor, kamera ile izleme şansınız da yok (milli eğitim tarafından yasaklanmış bu konuda kesin kural var). Dolayısıyla sizin de biraz rahat olmanız ve çocuğunuzdan ayrı kalmaya hazır olmanız gerekiyor.

Eğer anne baba hazır değilse; çocuk okula birkaç gün gönderiliyor ve bu süre içerisinde ağlama devam ederse, süreç hemen okuldan alınma ile sonuçlanabiliyor. Bu durumda çocuğa şöyle bir mesaj gidiyor; ‘ağlayarak istediklerimi yaptırabiliyorum’. Çocuk da bu mesajı alarak ağlamayı diğer tüm isteklerini yaptırmak için kullanabiliyor. Uzun bir zaman denediniz, ağlamalar devam ediyor, çocuğunuz mutsuz görünüyor bu durumda tabi ki müdahale etmeniz gerekebilir.

Bazen çocuğunuzun mutluluğunu/mutsuzluğunu çok kısa zamanda anlamanız mümkün olmayabilir, ona bu sosyal çevreye uyum sağlamak için biraz zaman tanımalısınız. Ama baktınız ki olmuyor, çocuğunuzun yüzü hiç gülmüyor o zaman belki de çocuğunuz gerçekten hazır değildir. Bu konuda size en iyi fikirleri okulundaki pedagog, okul müdürü veya öğretmeni verecektir.

Hazırlıklı olmanız diğer bir konu ise hastalık konusu.. Örneğin Nisan okula başlar başlamaz 3 kez üst üste hasta oldu. O ana kadar kullanmadığımız halde antibiyotik kullanmak durumunda kaldık. Tabi okuldan getirdiği mikrop da cabası, ondan hemen sonra minik kardeşi de hasta oldu. Özellikle evde kendinden çok küçük bir kardeş varsa ayrıca dikkat etmek gerekiyor. Sonuç olarak çocuğunuz özellikle başladığı ilk yıl sık sık hasta olacak, sizin de bunu kabullenmeniz gerekiyor.

Kardeş demişken eğer eve yeni kardeş gelirse de, lütfen hemen gelir gelmez çocuğunuzu okula göndermeyin. Bu çocukta istenmediği duygusu yaratıyor. Küçük evde  ve onu tercih ediyorlar algısı oluşturuyor. Yeni kardeş geldiğinde büyüğü asla evden uzaklaştırmayın, kardeşleri ayırmayın. Böylece daha hızlı bir adaptasyon süreci geçirmiş olursunuz.

2 yaşında bir bebek anaokuluna gitmeye hazır mıdır?

Bazı uzmanlar ve pedagoglar günümüzde artık hazır olduklarını söylüyorlar. Çünkü çocuklar apartman dairelerinde kendilerine bakan biri ile yanlız büyüyorlar ve doğal olarak evde artık sıkılıyorlar. Eğer çocuğunuzun çokça yaşıtı, akrabası, ya da apartmanda arkadaşları varsa ve onlarla sürekli iletişim halindeyse bu şekilde bir sosyalliğe ihtiyaç duymayabilirsiniz. Ama yine de okul, kuralları öğrenmesi, bir oyuncağı sırayla oynamayı öğrenmesi, kendi kendini besleyebilmesi, soyunup giyinebilmesi gibi öz bakım konularının gelişimi açısından her zaman faydalı.

Eğer 2,5 yaşında anaokuluna veya yuvaya başlatmadıysanız bir oyun grubuna bebeğiniz ile birlikte katılmanız onu çok mutlu edecektir.

Bununla birlikte eksileri artıları değerlendirirken şuna da değinmekte fayda var; erken başlayan çocuklar da ilerleyen yıllarda zaman zaman okula gitmekten sıkılabiliyorlar. Bu hikayeleri annelerden sıkça dinliyoruz. Bunu da karar verirken göz ardı etmemek gerekiyor.

Sonuç olarak aslında anaokulu mu yoksa evde bir yıl daha geçirmesi mi veya kaç yaşında başlayacağı kararı tamamen size ait. Çocuktan çocuğa, aileden aileye ve ihtiyaca göre değişebiliyor. Bunun şu kesinlikle doğrudur diye bir matematiği yok. Dolayısıyla aslında bu karar annenin bakım konusundaki durumuna, çocuğun ihtiyacına ve tabi ki maddi duruma da bağlı.

1 YORUM

CEVAP VER