Bebekle ilk ne zaman tatile çıkılabilir?

0
4204

Bebeğiniz bir aylık olduysa ve aşılarını da düzenli olarak yaptırıyorsanız, istediğiniz her an bebeğinizle tatile çıkabilirsiniz. Hatta mutlaka çıkın o sıra, çünkü en çok uyuduğu dönem bu ilk dönemleri olacaktır. Tatilde önemli olan, bebeğinizi güneşten çok iyi korumaktır.

Küçük bebeklere açık hava çok iyi gelir. Deneyin, evde uyumayan çocuğunuz, açık havada kendi kendine uyuya kalır. Burada en büyük etken açık hava ve bol bol oksijendir; tatilde de bebeğiniz bol bol oksijen alacağı için mutlaka ona iyi gelecektir. Aöık havada uzun vakit geçiren bebekler daha uzun ve keyifli uykular uyurlar.

Tatil çıkan bebeklerde gelişim atakları gözlemleyebilirsiniz.

Örneğin konuşmayan bir çocuk ilk kelimelerini söyleyebilir veya henüz emeklemeyen bir bebek ise emeklemeye başlayabilir. Çünkü tatil özgürlük alanının genişlemesidir. Evde dar alanda geçirilen vakitler, açık havada daha keyifli hale gelir. Çocuk sabahtan akşama açıkhava ve bol oksijende koşturmaktadır. Ve tabi sonuç olarak da bizimkiler gibi kavun yerken kafası tabağın içine düşerek uyuya kalabilir:)

Tatilde bebeğiniz yemek yerken dökmesine eve oranla daha çok izin verirsiniz,kabullensek de kabullenmesek de bu böyledir. Bu durum bile onu çok geliştirecektir. Bebekler ilk olarak gıdaları keşfederler; dökerler, dokunurlar, atarlar bunlara bir parça izin vermek gerekir. Ancak bu şekilde bebek kendi kendine yemeği öğrenir.

Mesela emekleyen bebeğiniz varsa çimende, toprak üzerinde emeklemesine izin verebilirsiniz, bu bebeğiniz için inanılmaz farklı bir deneyim olacak, kendini olabildiğince özgür hissedecektir. İlk tatil için önemli olan  için iyi bir valiz hazırlamak ve gerekli olabilecek eşyaları yanınızda bulundurmaktır. İhtiyaçlar listesine buradan ulaşabilirsiniz.

Tatil için nereye gidebiliriz? Ege, Akdeniz ? 

Daha çok Ege ve Akdeniz sahillerini önerebilirim; elbette denizin temizliği açısından. Bizim bu bölgelerde tecrübe ettiğimiz birkaç otel var. Bunlara şuradan ulaşabilirsiniz.

Kalacak yer nasıl olmalı? Tatil köyü, otel, ev kiralama?

Kalacağınız otelin odaları biraz geniş, bebek yatağı sığabilecek büyüklükte olmalı. Yaşça biraz daha büyük çocuklar için  3-4 yaş vb. tatil köyü edilebilir; bu tip otellerde mini klüp gibi aktivitelere katılım sağlanabilir. Bu yaştan küçük bebekler için ise her yer uygun olabilir aslında. Önemli olan odaların, otelin genel temizliği ve denize yakınlıktır. Denize yakınlık konusu özellikle bebekleri güneşten korumak için önemlidir. Bu konuya şu yazıdan ulaşabilirsiniz.

Otele gidiyorsanız bebeğin ayına bağlı olarak; ihtiyacınız olabilecek yemek veya malzeme ihtiyacına göre önceden otel ile görüşebilirsiniz. Eğer ev kiralamayı düşünüyorsanız, yanınızda destek olacak birileri olursa çok iyi olur. Hem mutfak hem de bebekle ilgilenmek aynı anda biraz yorucu olabilir. Öte yandan en ekonomik tatil aslında ev kiralama tatilidir. Ev kiralama için Kuşadası Güzelçamlı’yı tercih edebilirsiniz. Ev kiralarken de yine denize yakın olmasında fayda vardır. Tabi nereye gidileceği kararı biraz da bütçe ile ilgilidir.

Bebekle tatile hangi ay çıkmalı ?  Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül ne zaman uygun?

Doktorlar bebekler için en uygun tatil aylarının Haziran ve Eylül olduğunu söylemekte. Diğer yaz aylarına oranla güneş ışınları daha eğik açı ile geldiği ve daha az sıcak olduğu için. Bu aylar bazen biz annelere deniz açısından soğuk gelebiliyor, ama bebeklerin sağlıkları için daha güvenli olduğu kesin. Bazı aileler kolaylık olması açısından annane-babannenin yazlığına gitmeyi tercih edebiliyor. Bu özellikle 2 ve üzeri çocuklarda hayat kurtarıcı olabilir..

Bebekle tatile giderken araba mı kolay olur yoksa uçak yolculuğu mu? 

Gidilecek araca karar vermek tamamen mesafe ile ilgili. Küçük bebekler ile uçak seyahati pek kolay oluyor. Biraz büyüdüklerinde 1-2 yaş vb. uçakta da oturmak istemeyebiliyorlar. Öte yandan araba ile seyahat de mümkün. Ama örneğin İstanbuldan Ege’de gidilebilecek en yakın lokasyon Ayvalık. Bu da minimum 7 saatlik bir yolculuk demek. Akşamüstü saatlerinde yola çıkılır ve bebek yolculuğun bir kısmında uyur vaziyette olursa daha kolay olabilir. Öteki türlü araba koltuğuna uzun süre bağlı olan çocuk da sıkılabiliyor. Araba yolculuğunu kolaylaştırmak için önerilere şuradan ulaşabilirsiniz.

Tatil köyü/oteli isim olarak öneriniz var mı?

Bizim gittiğimiz ve memnun kaldığımız birkaç otel var. Onları Çocuklarla Tatil bölümünden göz atabilirsiniz. Keyifli tatiller…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here