Havuz mu deniz mi ?

0
1380

Bir yanda tuza, kuma bulaşmadan ılık bir suda serinleme şansı diğer tarafta hafif soğuk ve tuzlu bir deniz… Bu ne yaman çelişki değil mi ? O zaman havuz mu deniz mi?

Son dönemde özellikle küçük bebeklerde, boyu aşmayan çocuk havuzları, aileler tarafından tercih edilebiliyor, benim size önerim ise her zaman her koşulda denizi tercih etmeniz doğrultusunda.

Havuz her ne kadar temizleniyor olsa da, su devirdaim olsa da, klorlanıyor olsa da(klor en kalitelisinden olsa da) havuz temiz olamaz. Çünkü havuz duran sudur ve birçok kişi tarafından eş zamanlı kullanılmaktadır.

Klor gibi bir kimsayal ile vücudumuzu karşı karşıya bırakmak dışında önemli bir sorun; havuzdan başka insanlardan alınabilecek kulak mantarı vb. mikroplar da cabası. Bu mikroplar uzun veya kısa vadede çeşitli hastalıklara neden olabilirler.

Bazı aileler deniz soğuk olduğu için havuzu tercih edebiliyorlar. Soğuk denizden bebek üşümez. Denizden çıkar çıkmaz mayosunu değiştirip iyi kurularsanız hiç birşey olmaz. Evet soğuk denize ilk girişte bebek ilk birkaç gün ağlayabilir, ancak kısa süre tutup birkaç gün daha denerseniz mutlaka alışacaktır. En azından bizim böyle bir tecrübemiz oldu.

Elbette deniz olmayan noktalarda havuz hava çok sıcaksa zorunlu bir tercih olabilir. Ama örneğin deniz tatiline gelmişsiniz bir yanda havuz bir yanda deniz, bu gibi durumlarda özellikle çocuğunuz için mutlaka denizi tercih etmenizi öneririm. Örneğin çocuğunuzda hafif bir burun akıntısı varsa deniz ona çok iyi gelecektir yada pişik, isilik gibi sorunlar varsa tuzlu su sağlığına çok iyi gelecektir. Tuzlu suyun üst yolunum yolu üzerine olumlu etkileri çok fazla, hatta hasta olan çocuklara ezcaneden okyanus suyu alarak burnuna sıkıyoruz..

Ayrıca kumla oynamak bebeklerin gelişimi için oldukça faydalıdır. Özellikle gölge alanlarda çocuğunuzun kumla oynamasına izin vererek bebeğiniz keşfetme motivasyonunu destekleyebilirsiniz. Bebekler kum yemeye oldukça hevesli oluyorlar, bu nedenle erken aylarda sürekli gözlem altında oynatmalı ve kum yememesine çok dikkat etmeli.

Ve son söz doktorumuzdan; ‘en pis deniz bile havuzdan her zaman daha iyidir!’.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here