Her bebeğin katı gıda macerası farklıdır (6. ay)

0
1875

Cemre’nin altıncı ay kontrolünde doktorumuzla katı gıdaya geçişimizi konuştuk. Şanslıyız ki o ana kadar anne sütü Cemre için yeterli bir beslenme kaynağı olmuştu.

Her doktorun katı gıda reçetesi farklı, üstelik çocuğun gelişimine göre de kendi icinde bebekler için de farklılık gösteriyor. Öncelikle söylemeliyim ki bizim doktorumuz oldukça doğal biri. Örneğin kilosu yerinde olan bir bebeğe muhallebi yerine çorba tavsiye edilebiliyor. Dolayısıyla bu yazıda okuyacaklarınız bizim Cemre ile maceramız.

Yanlız bu maceraya başlamadan önce mevsiminde sebze/meyve konusunu  incelemek önemli, katı gıdaya geçiş bölümünde mevsiminde sebze-meyve yazısına ulaşabilirsiniz.

6. ayımızı tamamladık ve ilk olarak öğlen menüsünde çorba verdi doktorumuz. Çorbanın bileşeni azdı; patates, havuç, kabak ve yağ (1 gün tereyağı bir gün zeytinyağı) ve irmik. Yağ kullanımını şu şekilde yapıyoruz; tereyağı yemekle birlikte pişiriyoruz, zeytinyağı yemek piştikten sonra ilave ediyoruz.(Yağı bu şekilde kullanmak artık biz yetişkinler için de önerilen şekil)

Bizim açımızdan meyve yerine sebze ile başlamak daha iyi bir başlangıç oldu, meyveler tatlı olduğu için bebek ona alışırsa sebzeyi yerken zorlanabilir diye düşünüyorum.

Ancak maalesef tam o sıra ablamız Nisan Hanım okuldan bir hastalık getirdi, doğal olarak Cemre de hasta oldu. Bebeği bu kadar önemli bir yeniliğe alıştırırken sağlıklı olması önemli. Bu nedenle bizim katı gıdaya başlangıç tarihimiz bir 15 gün öteledik.

İlk gun 3 kaşık çorba yedi, ikinci gün epeyce yedi ama o zamandan sonra neredeyse hiç isteyerek yemedi diyebilirim. Doktorlar bu gibi durumlarda istediği kadar yesin, yediği kadarı ona yeter diyorlar. Tabi biz anneler için bu çok mümkün değil. Bol bol tıkıştırmaca yapılıyor. Aslında katı gıdaya geçiş yavaş yavaş ve kesinlikle aşamalı olmalı. Az az zamanla alışmasını beklemeliyiz miniklerin. Çorbaya devam ettigimiz ikinci hafta üç gün ara ile bezelye, fasulye, maydanoz, dereotu gibi eklentiler yaptık.

Kendinizden örnek alın, her gün aynı şekilde, aynı yoğunlukta siz de yemiyorsunuz. Bazen canınız istemiyor vb. bebekler için de durum aynı aslında, her gün aynı miktarda çorba içmelerini beklememek gerekiyor.

Çorbaya basladıktan ve biraz alıştıktan 10 gün sonra ikindi menusunde ara öğün olarak yoğurt başladık. Özellikle küçük bebekler için ev yoğurdunun önemli olduğunu düşünüyorum. Marketten aldığımız yoğurda benzer ama aslında yoğurt olmayan maddeleri küçücük bebeğime yedirmek istemiyorum. Bu nedenle evde kendimiz mayalıyoruz harika oluyor tadı. Bir kez tutturdunuz mu ordan devam ediyorsunuz. İnternette çok rahat nasıl yapıldığını bulabilirsiniz. Ya da en basitinden annenize sorun. Tabi yoğurdu yapabilmek için bir yerden haftada iki kez süt temin ediyoruz. Diğer bir seçenek günlük sütten mayalamak. Aşağıdaki gibi cam kavanozlara da mayalayabilirsiniz, böylece bebeğiniz günlük tüketebilir.

ev-yapımı-yogurtCemre yoğurda biraz daha sıcak yaklaştı ama her gün yeme oranları değişiyor tabi. Bazı gün çorba az yiyor bazı gün ise yoğurt yemeyi tercih etmeyebiliyor. Önemli olan katı gıda konusunda biraz tutarlı olmak. Yani bebeğin biraz alışmasını beklemek. Hemen yemedi diye süt vermemek.Her yemediğinde süt verirseniz bu sefer yemezsem annem nasıl olsa süt verecek algısı ile bebek yememeyi tercih edebiliyor..

Devamında 3. haftada ise akşam yemeğine başlayacağız. Kilomuz iyi olduğundan muhallebi yerine menümüz yine çorba, aksam yemeğine başladığımızda öğlen çorbamıza et eklenecek, aksam etsiz çorba yiyecek. Bu arada çorbalarımız günlük veya maksimum iki günlük. Et olarak çorbaya sadece kuzu eti kullanıyoruz tabi en yagsız kısımlarından. Biliyorsunuz kuzuları antibiyotik ile şişiremiyorlar danalar gibi. Dolayısıyla hem bizim tercihimiz ve hem de doktorumuzun önerisi bu şekilde.

Kahvaltı ise en son başlayacağımız öğün olacak henüz oraya gelmedik. Ama Nisan’dan tecrübelerimize dayanarak söyleyebilirim ki Bebeklerin en zor alıştığı öğün kahvaltı öğünü. Nisan neredeyse 1 yaşında kahvaltıya adapte olabilmişti, ondan önce de bulamaç yiyordu.

Katı gıda ile ilgili en önemli kural 3 gün kuralı. Vereceğiniz her yeni yiyecek arası minimum 3 gün olmalı ki, herhangi bir alerjik tepkinin farkına varabilin. Aynı gun icinde iki yeni şey kesinlikle yedirmeyin.

İkinci kural ise sadece mevsimindeki sebze ve meyveleri yedirmek.

İlk bir yıl inek sutu, ilk iki yıl bal yok. Patlıcan yedirmiyoruz.

İyi guzel de, ne zaman bizim yemeklere geçer derseniz onun için biraz beklemek gerekecek..
O ancak iki yaşından sonra, daha zaman var:)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here