Güneşin zararları ve güneş kremi sorunsalı

0
1050

Güneş kremlerinin içindeki onlarca kimyasal madde beni huzursuz ediyor. Öte yandan güneş ışınlarının verebileceği potansiyel zararlar da ürkütüyor. Biz de elimizden geldiğince güneşten korunmaya ve olabildiğince az kimyasala maruz kalmaya çalışıyoruz…

Peki biz ne yapıyoruz ?

Bizim doğalcı doktorumuza göre çocuklar sabahtan 10.00’a kadar ve akşam 18.00’den sonra güneşte kalabilirler, bu saatler dışında güneşte uzun süre kalmak özellikle bebekler için oldukça zararlı. Bu saatlerde çıkarlarsa güneş kremi kullanmaya ihtiyaç olmayacaktır.

Küçük bebeklerde bunu yapmak mümkün ama çocuklar biraz büyüyüp Nisan gibi 2-3 yaşlara gelince onları tutun tutabilirseniz..

Doktorumuzun önerisi 10.00-18.00 arası güneşe çıkılmaması ancak güneşte uzun süre kalmamak koşuluyla denize gir çık yapılabilir. Denizden sonra ise sağlam gölge alanlarda(şemsiye altı değil çünkü şemsiyeler de güneş ışınlarını geçiriyor, ağaç altı gibi alanlarda) vakit geçirmek en uygunu. Biz bunu biraz esnetiyoruz, 10.45’e kadar denize giriyoruz tabi gölgede oturmak şartı ile. 11.00’den sonra oldukça ciddi bir sıcak bastırıyor ki hem bebekler ve hem de yetişkinler için dahi uygun değil.

“Biz çocukken hep güneşin altındaydık hiç de bir şey olmadı” dediğinizi duyar gibiyim; ama biz çocukken henüz ozon delinmemişti, global ısınma bu boyutta değildi, yazlar bu kadar geç gelmiyordu ve hava sıcaklıkları da bu kadar yüksek değildi…

“Peki iyi de güneşlenirken bebek d vitamini almıyor mu?” derseniz; uzmanlar bebeklerin günlük D vitamini ihtiyacını, bacakları ve vücudun üst yarısı çıplak şekilde 10-15 dakika güneşlenerek karşılanabileceğini belirtiyorlar. Sonuç olarak D vitamini için saatlerce güneşte kalmaya gerek yok.

Güneşten korunmak için neler yapmalıyız ?

  • Omuzları korumak;bebeğinize mayonun üstüne giyilebilen, güneş ışınlarından çocukları koruyan deniz t-shirtlerinden giyrdirebilirsiniz. En çok güneş alan bölge omuzlar, bu bölgeyi çok iyi koruyor. Imaginarium gibi mağazalarda bulabilirsiniz. Bunlardan almasanız dahi denizde veya karada bebeğinizi çıplak denize sokmamanızı mutlaka üzerinde bir t-shirt giydirmenizi öneririm.
  • Şapkasız asla gezmesine izin vermeyin; çoğu zaman çıkarmak istiyorlar ve şapka takmaya ikna etmek çok zor biliyorum ama sonuna kadar denemenizi öneririm. Bu bir alışkanlık haline gelince de kafada kalıyor artık oynamıyorlar.
  • 11.00-16.00 Arası güneşte oynamasına, uzun vakit geçirmesine izin vermeyin. Bu çok önemli.
  • Yukarıdaki saatler dışında güneşe maruz kalacaksa bu durumda mutlaka güneş kremi kullanın.

Hangi güneş kremini kullanabilirsiniz ?

Eczanelerde çocuk segmentinde pek çok çocuk güneş kremi satılıyor. Kremlerin içeriklerinin yasa gereği zorunlu olanları arkasında yazıyor, bir kısmı ise yazmıyor. Paraben konusu çok hassas, mutlaka parabensiz ürünleri tercih ediniz.

Kremlerin içindeki kimyasal maddeler hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak veya ürünleri birbirleri ile karşılaştırmak için harika bir web sitesi var; buradan ulaşabilirsiniz. Almak istediğiniz herhangi bir kremin adını yazıyorsunuz, içindeki tüm maddeleri listeliyor, zararlı olanlarını kırmızı ile işaretliyor. Alışveriş yapmadan önce buradan incelerseniz içinize daha çok sinen bir markaya ulaşmış olursunuz.

Son olarak mineralli güneş kremlerini tercih edebilirsiniz. Mineralli kremleri vücut emmiyor bir tabaka halinde cildin üzerinde kalıyor. Biraz komik oluyor beyaz tabaka, ama sağlıklı, önemli olan da bu değil mi?

Tabi bütçelere de göre karar vermek lazım, tercih size kalmış. Yine de en önemlisi paraben içermeyen güneş kremlerini tercih etmek. Keyifli yazlar, bebeklerinizle mutlu tatiller…

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER