Yatılı bakıcı seçerken nelere dikkat etmek gerekiyor

0
858

2,5 yıldır evimizde başka bir ülkeden, başka bir kültürden biri ile yaşıyoruz. Nisan’ı büyüten bakıcımız Cemre’yi de büyütmeye tamam dediğinde oldukça mutlu olmuştum. Zira yeni bir bakıcı bulmak dünyanın en zor işi. Hele ki ona kendi bakma yönteminizi öğretmek daha da zor bir iş.

Çalışma hayatının artık seçimlik değil zorunlu olduğu şu günlerde hayatımıza yeni bir kavram giriyor “bakıcı”.

Öncelikle seçmesi çok zor oluyor. Dünyanın dört bir yanından gelmiş insanlar İstanbul’da iş arıyorlar. Teslim edeceğiniz kişi en kıymetliniz, canınız olunca da iş zorlaşıyor..

Bizim için en önemli kriter güler yüz, tatlı dil idi. Çünkü bu bebeğin karakterini ciddi anlamda etkiliyor. İkinci önemli konu tabi ki hijyen. Hem kendi hijyeni, hem de bebeğinki tabi. Bunlar o sırada bizim kriterlerimizdi ama önemli olan sizin kriterleriniz tabi.

Görüşmelere başlamadan önce oturup bir liste yapmanızı, ya da en azından bebeğinize nasıl birinin bakmasını istediğinizi kafanızda resmetmenizi öneririm.

Diğer yandan her kültürde bebek bakımı farklı, bu kültürler arası farktan kaynaklı sıkıntılar da olmuyor değil. O yüzden sizi dinleyen birini bulabilmeniz önemli. Her zaman her talebinizi doğru şekilde yapmıyor olabilirler ama önemli olan yüzde seksenini yapmaları. Tabi bazen uzun uzun anlatmak, yapılması gerekenleri sıkça tekrarlamak gerekebiliyor, ona yapacak bir şey yok.

İlk görüşmede tüm bunları anlamak zor tabi, biraz da hislerinize dayanarak bir süre seçeceginiz kişiyi denemenizde fayda var. Unutmayın anneler hep doğru hissederler..

Tabi dil önemli bir unsur, gerçi bizimki de ilk geldiginde pek bilmiyordu ama çok hızlı öğreniyorlar. Herseyden önemlisi yüreğinin cocuk sevgisine açık bir insan olması sanki..

Bir de karşılıklı anlayış gerekiyor tabi. Biraz bir taraf gelecek, biraz diğer taraf, biraz da anlayış olacak. Başka şekilde iki kadının bir evde özellikle bebek gibi hassas bir konuda anlaşması çok da kolay olmuyor.

Ama bakıcının performansını en iyi anlayabileceğiniz yer bebeğiniz. Eğer bebeğiniz onu görünce seviniyorsa gözleri gülümsüyorsa işler yolunda demektir.

Sonuç olarak sevgili okur; En iyi arkadaşın bakıcın olduğunda artık sen de olmuşsundur:)

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER