Kardeş Kıskançlığı

0
1029

İkinci hamileliğimin başladığı ilk dönemler beni aldı bir telaş. Ay ne olacak. Nisan kardeşini kıskanacak mı evde ne olacak, nasıl olacak herşey.. Bol bol soru işaretleri.. Tabi önce konuya bilimsel yaklaşan ben, bir pedagog ile görüştüm hemen. Kardeş kıskançlığı olur mu aralarında ne yapmam gerekiyor, hamilelikte Nisan’a nasıl davranmam gerekli diye..

Aldığım öneriler doğrultusunda da Nisan’a ara ara bahsederek ama çok üstüne gitmeyerek anlattım. Tabi o sıralar-yani karnım büyüdüğünde- Nisan 15-16 aylıktı, hamilelik gibi soyut bir kavramı anlamasına çok da imkan yoktu.. Velhasıl kelam günlerden 24 Aralık 2012’de Cemre dünyaya geldi. Hastaneye geldiğinde Nisan için Cemre bir oyuncak bebekti, canlı olduğunu hareket edince-ağlamasından anladı. Tabi bunun geçici bir durum olduğunu düşünüyordu.

Ne zaman hastaneden çıktık ve eve geldik onun evde kalıcı olduğunu ve hiçbir yere gitmeyeceğini anladı. İşte o noktadan sonra da kıskançlık başladı.

Nisan hayatında hiç emmeyen(küçük doğduğu ve bebekken emme refleksi olmadığı için) çocuk emmek istemeye başladı. Bunu pışpışlayarak uyumak, tükürmek ve Cemre gibi saç çekmek takip etti..

Tüm bunları yaşarken yok 19 aylık çocuk kardeşini kıskanırmıymış, e beraber büyürler işte ne güzel diyen büyüklerimi ve akrabaları sevgi ile selamlıyorum şimdi..

Araları ne kadar yakın olursa olsun şu an hala ikisi de bebekler. Şu an Nisan Cemre’yi kıskanıyor. Biraz büyüyünce bunun farklı kombinasyonlarını da yaşayacağız tabi. Benim bundan çıkardığım ders her an, her çocuk anneyi, babayı, ilgiyi kıskanır. Bu da çok doğaldır. Burada tek önemli olan şey kardeşleri birbirleriyle “Kıyaslamamak”tır…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here